dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Dünyası
  4. »
  5. Dolar İçin Kötü Haber Rusya ve İran’dan Geldi.

Dolar İçin Kötü Haber Rusya ve İran’dan Geldi.

dizeler dizeler - - 2 dk okuma süresi
103 0
Dolar İçin Kötü Haber Rusya ve İran’dan Geldi.

Dünya ticaretinde kullanılan Dolar, İran ve Rusya’nın birlikte aldığı karar sonrası ticari ödemelerde kullanılmayacak. Zira iki ülkede ulusal para birimi ile ticaretin yolu bu karar ile açıldı.

Geçtiğimiz yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran lideri Ayetullah Ali Hamaney Tahran’da berabere geldi. Bu toplantıda doların dışında ticaret için ödemelerde yerel para kullanılması dillendirilmişti. Zira Rusya ile İran karşılıklı  olarak ulusal para birimini kullanmayı planladıklarını açıklamışlardı.

Ticari Ödemelerde Dolar Kaldırılıp Ulusal Para Birimleri Kullanılacak

Dolar İçin Kötü Haber Rusya ve İran’dan Geldi.
Dolar İçin Kötü Haber Rusya ve İran’dan Geldi.

Dolar ile ödemenin bırakılarak ulusal para kullanımı ile ilgili İran Resmi Ajansı IRNA konuya ilişkin haber yaptı. Haberde konunun kaynağı İran Merkez Bankası olduğu belirtildi. Yapılan haber İran ve Rusya arasındaki karşılıklı ticari ödemelerde doların çıkarılması için anlaşma yapıldığı yönünde oldu. İki ülke merkez bankası başkanları Rusya’da bir araya geldi. Buradaki toplantıda karar alındığı bildirildi.

ABD’nin yaptırım uyguladığı İran ve Rus Bankaları ulusal para ile yapılacak ödemeler için SWIFT dışında bankalar arası sistemlerin değerlendirileceği alınan kararlar arasında yer aldı.

Google 5 Milyar Dolar Para Ödeyecek

Yeni Kimlik, Sürücü Belgesi Fiyatları Belli Oldu. 2024

2024 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Kredi Kartına Taksit Kalktı mı?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir