dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenilemede Son Gün Ne Zaman?

Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenilemede Son Gün Ne Zaman?

Ehliyetlerin yeni düzenleme ile değiştirilmesinde son tarih 31 Aralık 2024 olarak açıklama yapıldı. Bu durum yeni kimlikler için çok daha farklı. Zira kimlik değişiminde son tarih ya da geçerlilik süresi bulunmuyor.

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
153 0
Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenilemede Son Gün Ne Zaman?

Vatandaşların dilden dile dolaştığı haber kaynakları ile son zamanlarda basında da yer bulan ehliyet ve yeni kimlik yenilemede son gün ne zaman? Konuya ilişkin resmi açıklama yapıldı.

Her yıl sonunda olduğu gibi Aralık ayının gelmesi ile birlikte Nüfus Müdürlükleri önünde Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenileme kuyrukları oluştu. Bu anlamda bazı yayın organlarında konuya ilişkin yanıltıcı haberler yayınlandı. Böylelikle Dezenformasyonla Mücadele Merkezi yanıltıcı haberler ile ilgili açıklamada bulundu.

Türkiye’de ehliyetler ile yeni kimliklerin yenilenmesi çalışmaları halen devam ediyor. Yıl sonunun gelmesi ile birlikte Nüfus Müdürlüklerinde yoğunluk arttı. Randevu ile çalışan kurumlar bu anlamda vatandaşlara randevu veremez haline geldi. Sebebi ise kimliklerin yıl sonuna kadar değiştirilmesi gerektiği oldu.

Ehliyetler Ne Zamana Kadar Değiştirilecek?

Ehliyetlerin yeni düzenleme ile değiştirilmesinde son tarih 31 Aralık 2024 olarak açıklama yapıldı. Bu durum yeni kimlikler için çok daha farklı. Zira kimlik değişiminde son tarih ya da geçerlilik süresi bulunmuyor. Ancak sürücü belgesini yenilemek isteyen vatandaşlar için 2024 yılının sonuna kadar süre bulunuyor.

Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenilemede Son Gün Ne Zaman?
Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenilemede Son Gün Ne Zaman?

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi yaptığı açıklamada; Ehliyet ve Kimlik kartlarının değiştirilmesinde son tarihin 31 Aralık 2023 olarak belirtildiği, yenilenmemesi halinde ceza kesileceği iddiasına açıklık getirdi. Nüfus cüzdanları yeni kimlikler ile değiştirilirken bu değişimde son tarih bulunmadığı açıklamada özellikle altı çizildi. Kimlik kartlarının başvuru yapılıncaya kadar kullanılacağı belirtildi.

Yeni Kimlikler Ne Zamana Kadar değiştirilmeli?

Merkez ayrıca eski sürücü belgelerinin yenisi ile değiştirilmesinde son tarihin 31 Aralık 2024 olduğunu belirtti. Bazı basın organlarında çıkan haberlerin doğruluğu bulunmadığını açıklayan merkez vatandaşların kalbine su serpmiş oldu.

Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenilemede Son Gün Ne Zaman?
Ehliyet ve Yeni Kimlik Yenilemede Son Gün Ne Zaman?

Yıl sonunun gelmesi ile birlikte yeni yılda kimlik ve sürücü belgesi harçlarına zam gelecek. Bunun yanında zam yapılacak belgelerden biri de Pasaportlar oldu. Bu sebeple vatandaşlar daha yüksek harçlar ödememek için şimdiden değişiklik yapmak istiyor. Ancak yeni yıla az bir zaman kala Nüfus Müdürlüklerinde yoğunluk nedeniyle bu mümkün değil. Yeşil pasaportlar İl Nüfus Müdürlüklerinden alınırken, diğer pasaportlar, yeni kimlikler ve sürücü belgeleri İlçe Nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor.

Arak Ne Demek? Ne Anlama Geliyor? Manası Ne?

Dump Ne Demek? Ne İçin Kullanılır?

Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

İnsan Hayatını Uzatan  Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir