dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Dünyası
  4. »
  5. Enerya Hisse Senedi Neden Düşüyor?  ENERY Neden Düştü

Enerya Hisse Senedi Neden Düşüyor?  ENERY Neden Düştü

dizeler dizeler - - 3 dk okuma süresi
313 0
Enerya Hisse Senedi Neden Düşüyor? ENERY Neden Düştü

Hisse senetlerinde özellikle halka arz taleplerinin patlamasının ardından yüksek kazanç umudu ile alınan Enerya Hisse senedi neden düşüyor? ENERY Neden Düştü?

Halka arz ile BORSA İstanbul’a olan merak yıl boyunca sürdü. Arzın sonrasında birçok hisse senedi yatırımcısına yüksek kazançlar sağlarken bu yatırımlardan biri de Enerya Enerji AŞ oldu. ENERY koduyla hala arz edilen hisse senedi hızlı yükselişlere neden oldu. Eylül ayının başında en yüksek rakamları gören ENERY hissesi 8 Eylül sonrası sürekli düşme eğilimine girdi. Düşen rakamlar sonrası yatırımcısının panik satışları ile Enerya sürekli aşağı trendini hiç bozmadı. Bu sebeple Enerya hisse senedi neden düşüyor para dünyası ile yatırımcılar sürekli araştırmaya başladı.

ENERYA Halka Arz İle 231 Liraya Kadar Yükseldi

Enery hisse senedinin ilk işlem tarihi 28 Ağustos 2023 tarihinde 88,76 TL fiyatla halka arz edildi. Arzı sonrası yıllık bazda en yüksek rakamı olan 231.2 TL’ye ulaşan hisse güncel olarak 132 TL bandında hareket ediyor. 25 Eylül itibariyle 171 liradan işlem gören Enery üç ayda sürekli düştü. Aralık ayında en yüksek rakamı 155.4 TL olan hissenin en düşük tutarı ise 128.8 olarak kayıtlara geçti.

Enerya Hisse Senedi Neden Düşüyor? ENERY Neden Düştü
Enerya Hisse Senedi Neden Düşüyor? ENERY Neden Düştü

Yatırımcısının artışını beklediği ENERY Enerya Enerji hisse fiyatlarının neden düştüğü ise merak konusu oldu. Aralık ayları hisse senetlerinin düşmesinde en büyük neden şirketlerin yıl sonu borçlarının ödenmesidir. Ancak sektörel olarak enerji şirketleri etkilenebilmektedir. Zira Borsayı tüm olarak etkileyebilmektedir. Borsa İstanbul’da işlem gören enerji şirketlerine bakıldığında genel itibarda bir düşüş görülmektedir. Örnekle petrol fiyatlarında düşüşler beraberinden diğer enerji sektörlerini de yakından etkilemektedir. ENERY hissesindeki düşüşleri de doğal gaz fiyatlarındaki düşüşler etkilemektedir.

ENERYA Hissesi Yükselir mi?

Halka arz edilen hisselerin artışlarının sonrasında yüzde 50 oranlarına varan düşüşlerin yaşandığı görülmektedir. Bu sebeple beklentilerden uzak olarak ENERY 231 TL’den geriye döndü ve 130 lira seviyelerine kadar geriledi. Bundan sonraki dönemde enerji hisselerindeki fiyatların şekillenmesi ENERY hissesine de yansıyacaktır. Bu anlamda yatırımcılar ise beklemek zorunda kalıyor. Ancak ENERYA hissesinin yükselip yükselmeyeceğini ilerleyen süreçte göreceğiz.

En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Bedava Doğalgaz Desteği Devam Ediyor mu? Ne Zaman Bitecek?

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar? 2024

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir