dizeler.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Gece Öksürük Nasıl Durdurulur?

Gece Öksürük Nasıl Durdurulur?

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
97 0
Gece Öksürük Nasıl Durdurulur

Gündüze oranla gün boyu sizleri rahatsız eden öksürük gece saatlerinde tam uykunuzun güzel yerinde etkili olurken gece öksürük nasıl durdurulur araştırma konusu olmaktadır.

Öksürük bazen herkesin korkulu rüyasıdır. Özellikle gece geç saatlerde gelen öksürük krizlerini atlatmak için bazı yollar denenmektedir. Hatta söz konusu çocuklar olduğunda gece öksürük nasıl durdurulur başlıca araştırma konusudur.

Gece öksürüğünde krizin gelmesi ile uyku sorunu yaşanır. Rahat bir uyku ile güne zinde başlayabilmek için yaşadığınız bu krizin önüne geçilmesi gerekir. İlk aşamada öksürük şurubu tercih edilebilir. Üstelik en iyi öksürük şurubu hangisi araştırılmaktadır. Ancak bu kesin çözüm değildir.

Öksürük Giderme Yolları

Öksürüğün rahatlatılmasında ve giderilmesinde birçok tedavi yöntemi vardır. Çoğu zaman evinizdeki bir çok ürün size bu konuda yardımcı olabilir. Hatta reçetesiz olarak satılan ilaçların başında gelen öksürük şurupları ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak bazı durumlarda tüm bunlar çözüm olmayabilir. Ancak atacağınız bazı adımlar sizleri rahatlatacaktır. Böylelikle gece öksürük nasıl durdurulur sizlere açıklayalım.

Gece Öksürük Nasıl Durdurulur
Gece Öksürük Nasıl Durdurulur
 • Bulunduğunuz odamı nemlendirin. Bunun için nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Ya da sıcak su dolu bir kabı odanızda bulundurun.
 • Yastığınızı yükselterek akıntınızı önlemeye çalışın.
 • Tuzlu su ile burnunuzu temizleyin.
 • Burun kanallarınızın açık olması, hava alıyor olmanız öksürüğü hafifletmektedir.
 • Ilık su akıntıyı önlerken öksürünüğünüzü de rahatlatır.
 • Bir kaşık bal sizlere faydalı olabilir. Hatta zencefil ile karıştırılan bir kaşık bal iyi gelecektir.
 • Soğanı suda kaynatarak için. Bu diğer bir rahatlatma yöntemidir.
 • Yatmadan önce ballı pastil ya da mentollü bir ürün alınabilir.

Öksürük şuruplarının öksürük bastırma gibi bir özelliği vardır. Öksürme refleksini bloke eden şurupların kullanılması karaciğeriniz açısından uygun olmayabilir. Şuruplar arasında dekstrometorfan çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Burnunuz tıkalıysa öncelikle hava kanallarının açılması gerekir. Sinüsleri temizlemek için fenilefrin ya da psödoefedrin kullanabilirsiniz. Hapşırmayı ve burun akıntısın engellemek için antihistaminikler etkilidir. Balgam sökücü ilaç kullanıyorsanız bunu gündüz saatlerinde kullanın. Zira bu tür ilaçlar balgamı gevşetir ve gece içilmesi halinde daha çok akıntıya neden olur. Böylelikle öksürük artar.

Gece Öksürük Nasıl Durdurulur
Gece Öksürük Nasıl Durdurulur

Öksürüğe ne sebep olur?

Başlıca soğuk algınlığı öksürük nedenidir. Grip olan kişilerde görülmektedir. Uyumak için uzanıldığnıda tıkalı burun ile sinüsler boğaza kadar gelmektedir. Bu sayede geceleri öksürük daha çok artmaktadır. Boğaza kadar gelen mukus gıdıklama etkisi ile öksürük yapmaktadır. Bu sebeple tıkanıklığın giderilmesi ve boğazın rahatlatılması öksürüğü gidermektedir. Ancak öksürük nedeni olan bazı koşullarda oluşmaktadır. Bunlar;

 • Astım
 • Alerjiler
 • Mide ekşimesi, gastroözofageeal ile reflü hastalığı
 • Sigara ve tütün ürünleri kullanılması
 • Bazı tansiyon ilaçları

Astımı olan kişilerde akciğerde bulunan hava kanalları daralmaktadır. Hatta kapandığı görülür. Bu yüzden kişide fazladan mukus görülmektedir. Böylelikle astımlı olan kişiler nefes alırken yeterince hava alamaz. Bu durum öksürüğe neden olmaktadır. Bununla birlikte ortamdaki toz oranı da durumu daha kötü kılmaktadır.

Alerjisi olan kişiler özellikle saman nezlesi olanlar burun tıkanıklığı yaşamaktadır. Bu tıkanıklık beraberinde öksürük getirmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir