dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google Haritalar Yapay Zeka Desteğiyle Geleceğe Yön Veriyor

Google Haritalar Yapay Zeka Desteğiyle Geleceğe Yön Veriyor

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
153 0
Google Haritalar Yapay Zeka Desteğiyle Geleceğe Yön Veriyor

Her gün milyarlarca kişinin yol rotası planlamak için başvurduğu Google haritalar yapay zeka desteğiyle geleceğe yön veriyor.

Google yapay zeka haritalama yöntemi ile gelece yön veren özelliklere sahip hale getirilirken ekibin başkan yardımcısı ve genel müdürü Chris Philips açıklamalarda bulundu. Açıklamalar haberler ile sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Yapay zeka tüm dünyada kabul edilebilir hale gelmeye devam ediyor. Bu aşamada bir haber de Google’dan geldi. Google haritalar bu anlamda bir devrim yaratma çabasında. Zira haritalara avantaj sağlayan ve potansiyel olarak aramaya yaklaştıran bir tür yapay zeka destekli çalışmalar yapılıyor. Bu sayede rota planlamaları ve sürükleyici görünüm kazandırılırken geliştirilmiş araç şarj istasyonları da aramalara ekleniyor.

Yol Tarifi Almada Google Haritalar

Google Haritalar Yapay Zeka Desteğiyle Geleceğe Yön Veriyor
Google Haritalar Yapay Zeka Desteğiyle Geleceğe Yön Veriyor

Kullanıcıların sadece yol bulma ve tarif almakla kalmadan aynı zamanda yeni deneyimler keşfetmesine olanak sağlayacak olan Google haritalar yeni platformlar sunmaya devam edecek. Yeni rotaların planlanmasında sürükleyici görünümler kazandırmanın yanı sıra sokak görünümleri ve havadan görünümü birleştirmeler bulunuyor. Bu hizmetleri ise yapay zeka yapıyor.

Araç kullanımı başta olmak üzere yürüme rotaları ve bisiklet rotalarının planlanmasında üç boyutlu ön izlemeler yeni Google haritalarda yapay zeka destekli olarak sunuluyor. Hava kouşlları, simüle edilmiş trafik tamamen kullanıcının isteğine göre kapsamlı olarak tasarlanıyor. ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türkiye’de Google Haritalar yeni yüzüyle kullanıcının karşısına geçecek.

Google haritalar yükseltilen arama özelliğinin yanı sıra milyarlarca kullanıcının sunduğu fotoğraf sonuçları ile muhteşem sonuçlar vermeye hazırlanıyor. Fotoğraf dokunarak dahi konuma gidebilme özelliği bulunan yeni haritalarda canlı görünümler olabilecek. Bunun yanı sıra lens, yerel kafeler, ATM’ler, otobüs ve tramvay durakları gibi birçok aramanın 3D görüntüleri de sağlanacak. Şu an için dünyada 50 şehirde mevcut olan bu özellikler yakın bir gelecekte tüm dünyaya yayılması bekleniyor.

Google Haritalar Yapay Zeka Desteğiyle Geleceğe Yön Veriyor
Google Haritalar Yapay Zeka Desteğiyle Geleceğe Yön Veriyor

Elektrikli Araçlar İçin Ayrıntılı Sistem Sunuyor

Son zamanlarda büyük talepler gören elektrikli araçlar için şarj istasyonları Google haritalar ile daha kolay bulunabilecek. Özellikle hızlı, orta ve yavaş şarj ile işlevselliği sağlamak için şarj cihazının en son ne zaman kullanıldığı dahil bu yeni sistem ile kullanıcılara kolaylık sağlanacak.

Dünya genelinde büyük şirketler yapay zekaya önem veriyor. Bu sebeple güvenlik açısından yapılan yatırımın tutarı 10 milyon doların üzerine çıktı.

Yeni Google Haritalar Türkiye

Yeni harita renkleri ile kullanıcıları ayrı deneyimler sağlayana Google Haritalar gerçekçi bina tasvirleri ile karmaşık yol şeritlerini ayrıntılı olarak işlemeye başladı. Bu sayede navigasyon daha çekici hale getirildi. Bu durum aynı zamanda işlevselliği artırırken pilot olarak ABD, Kanada ve Fransa’da kullanılan sistem yakın bir gelecekte 12 ülkede daha kullanıma açılacak. Yeni Google Haritalar Türkiye ne zaman bu iyileştirmeden faydalanacak henüz bir açıklama yapılmadı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir