dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Lokanta, Kafeler Fiyat listesi Görünürlüğü Uygulamasına Başladı

Lokanta, Kafeler Fiyat listesi Görünürlüğü Uygulamasına Başladı

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
84 0
Lokanta, Kafeler Fiyat listesi Görünürlüğü Uygulamasına Başladı

Artan enflasyon ile fahiş fiyat artışının önüne geçmek adına Ticaret Bakanlığının yeni düzenlemesi ile lokanta, kafeler fiyat listesi görünürlüğü uygulamasına başladı.

Ticaret Bakanlığı yeni bir yasal düzenlemenin altına imza attı. 1 Ocak tarihinden itibaren yeni düzenleme nedeniyle gıda ürünü satan işletmeler fiyatlarını tüketicinin görebileceği şekilde koymakla yükümlü oldu. Lokanta ve kafelerin fiyatları ile tarifelerini vatandaşın görebileceği şekilde levha, pano ya da benzer araçlarla işletmenin önüne koyması gerekiyor.

Lokanta, Restaurant, Pastane ve Kafelerin Girişinde Fiyatlar Görülmesi Sağlanacak

Yiyecek ve içecek satışı gerçekleştiren lokanta ile kafeler tarife ve fiyatlarını tüketicinin görebileceği şekilde pano, ilan gibi broşürlerle ilan etmesi gerekiyor. Özellikle işletmenin önün koyulması bakanlıkça zorunlu hale getirildi.

19 Aralık 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenleme 1 Ocak tarihinden itibaren gıda işletmelerini kapsıyor. Bu anlamda son tarih yeni yılın ilk tarihi olmuştu. Yapılan düzenleme ile yayınlanan yönetmelik hükümleri uyarınca lokanta, restaurant, pastane, kafe gibi yiyecek ve içecek satan gıda işletmeleri giriş kapısı önüne fiyatları gösteren bir tabela koymak zorunda. Tüketicinin kolay göreceği bir yere konulacak tabelada güncel fiyatların tüketicilere teşhir edilmesi zorunlu hale getirildi. Bu durum için ise 1 Ocak tarihine kadar süre verilmişti.

Lokanta, Kafeler Fiyat listesi Görünürlüğü Uygulamasına Başladı
Lokanta, Kafeler Fiyat listesi Görünürlüğü Uygulamasına Başladı

Yeni yıla girilmesinin ardında cezai müeyyideye yakalanmak istemeyen işletmeler fiyat listelerini işletmenin kapısı önüne koymaya başladı. Bazı işletmeler ise camlarına fiyat listeleri asarak durumu ayak sağlamaya başladı.

Tüketici Fiyatını Bilerek Satın Alacak

Ticaret Bakanlığı nın bu yeni düzenlemesini vatandaşlar ise dört gözle bekliyordu. Zira artan fiyatlar ile sürekli artış yapan işletmeler enflasyonun yükselmesine neden olurken tüketicinin de mağdur olmasına yol açıyordu. Bu durumdan tüketiciler oldukça memnun oldu. Böylelikle fırsatçılığın da önüne geçildi.

Tüketicinin girdiği işletmelerde fiyatını bilerek tüketimde bulunması çok daha önemli hale geldi. Zira cebinden daha az para çıkması için çalışan tüketiciler alacakları ürünün fiyatını artık net bir şekilde bilerek satın alıyor. Bu durumun özellikle turistik bölgelerde vatandaş açısından çok büyük bir avantaj sağlayacağı net. Bu yüzden yapılan yeni düzenleme çok doğru bir adım olarak görülüyor.

Rus Viski Markaları Nelerdir? Rus Viskileri Nasıl Üretilir?

Arak Ne Demek? Ne Anlama Geliyor? Manası Ne?

Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

Nude Atmak, Nude İstemek Suç mu? Nude Ne Demek?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir