dizeler.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Rus Viski Markaları Nelerdir? Rus Viskileri Nasıl Üretilir?

Rus Viski Markaları Nelerdir? Rus Viskileri Nasıl Üretilir?

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
208 0
Rus Viski Markaları

Dünyanın en çok içilen alkollü içkilerinden olmasının yanında farklı kültürlerin altında imzası bulunması nedeniyle Rus viski markaları merak edilenlerdendir.

Özellikle votka ile dünya lideri olan Rusya’da farklı alkollü içki türleri de bulunmaktadır. Zira alkol tüketimini çok seven ruslara özgü viskilerde üretilmektedir. Bu anlamda ilgili olan kişiler yaşam içerisinde farklı tatlar ve lezzetler için rus viski markaları üzerinde durmaktadır. İşte bunlardan bazıları;

White Birch (Белая Березка)

Viski meraklısı bir tüketiciyseniz rusyada üretilen viski markasından biri olarak White Birch ilginizi çekebilir. Ülkede çok tercih edilen ve en çok tüketilen viskilerdendir. Üretiminde ise yaş ve üretim tarihi önemli olmaktadır.

Two Stacks (Два Столба)

Bir diğer Rus Viskisi de Two Stacks’tır. Bu içki ise farklı eksperesyonlarda üretilmektedir. Bu haliyle ün yapmıştır.

Rus Viski Markaları
Rus Viski Markaları

Baltika Brew Collection (Балтика)

Aslında Baltika Brew bir bira markasıdır. Ancak son dönemde Brew Collection serisi ile viski üretimi de yapmaktadır.

Glenburgie (Гленберги)

Glenburgie, Rusya’da üretilen bir başka viski markasıdır. Genellikle farklı fıçılarda olgunlaştırılmış viskiler sunan bu marka tercihiniz olabilir.

Kültürel açıdan ele alındığında viskinin ana ülkesi olan İskoçlardan farklı bir karakter ile karşımıza çıkan rus viskileri çok sevilmektedir. Üretim sürecinde farklı tahıllar kullanılmaktadır. Bu sayede kalitesi yüksektir. Kalitesi ile viski meraklılarının çok tercih ettiği ve takdir ettiğini söylemek mümkündür. Pazar içerisinde önemli bir yere sahip olan rus viski markaları Türkiye’de de çok tercih edilmektedir.

Rus Viski Markaları
Rus Viski Markaları

Rus Viskileri Nasıl Üretilir?

Kültürel açıdan farklı tatlara neden olan rus viskileri nasıl üretilir bir başka merak konusudur. Üretim uzun bir süreç olarak ele alınmaktadır. Bu anlamda üretim için malzeme seçimi yapılmaktadır. Malzemelerin başında arpa gelmektedir. Arpa maltı ile birlikte su viski üretiminde önemli bileşendir. Üretim süreci ise;

 • Maltlama
 • Mayşeleme
 • Damıtma
 • Olgunlaştırma
 • Şişeleme
 • Etiketleme

Maltlama arpa taneleri su ve sıcaklık etkisiyle çimlenmeye bırakılmaktadır. Ardından, çimlenmiş arpa kurutulur ve malt haline getirilir. Malt, su ile karıştırılarak mayşe elde edilir. Bu aşamada, malttaki şekerleri sıvıya çıkarmak için sıcaklık kontrolü yapılmaktadır. Mayşe, maya eklenerek fermantasyona bırakılır. Bu aşamada maya, şekerleri alkol ve karbondioksite dönüştürür. Fermantasyonun ardından elde edilen alkollü sıvı, damıtma işlemine tabi tutulur. Damıtma, alkolün yoğunluğunu artırarak istenilen içkiyi oluşturur. Damıtılmış viski, genellikle meşe fıçılarda bir süre olgunlaştırılır. Bu süreçte viski, fıçının iç duvarlarından lezzet ve renk alır. Olgunlaşma süreci sona erdiğinde, viski şişelenir. Bazı viskiler, farklı fıçılarda olgunlaştırılmış örneklerin karışımından elde edilir.

Arak Ne Demek? Ne Anlama Geliyor? Manası Ne?

Dump Ne Demek? Ne İçin Kullanılır?

Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir