Sapık Sucuya Kimyasal Hadım Cezası Mümkün Mü?

Sapık Sucuya Kimyasal Hadım Cezası Mümkün Mü?
Yayınlama: 26.03.2024
5
A+
A-

İstanbul, Bağcılar’daki sucunun iğrenç istismar olayı sonrası tartışılan kimyasal hadım uygulaması mümkün mü? Kanunen hadım uygulanabilir mi? Araştırma konularından biri haline geldi.

Akrabalarının çocukları ile mahalledeki çocuklara istismarı ile gündemden düşmeyen Bağcılar’daki sucu için yorumlar ağır ceza için yapılıyor. Son olarak hadım cezası tekrar gündeme geldi. Birçok kişi bu cezanın uygulanması taraftarı haline geldi. Türkiye’de herkesi dehşete düşüren bu iğrenç olay sonrası konuya ilişkin olarak Ceza Hukuku Uzmanı Dr. Yeşim Yılmaz açıklamalar yaptı. “Bu bir hastalık değil, suç” diyen Yılmaz konuya açıklık getirdi.

Günlerdir gündemden düşmeyen Bağcılardaki ses yalıtımlı odada küçük yaşta bulunan çocuklara istismar ve tecavüz suçunun baş mimari fail tartışılıyor. Zira bu durum 7 den 70 şe herkesi derinden etkiledi. Küçük çocuklara karşı işlenen suçlarda uygulanan cezaların yeterliliği tartışma konusu oldu. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Dr. Yeşim Yılmaz 15 yaş altı bir kişiye cinsel eylem “çocukların cinsel istismarı” olarak nitelendiğini belirten Yılmaz, 15 yaş üstü çocuklarda da aynı suçun oluşabileceğini belirtti. Ayırt etme gücü olan çocuklarda tehdit, cebir ve hile ile etkileşim yaşaması suçun oluşmasında etken.

Çocuklara Cinsel İstismar Suçunun Cezası

TCK’ya göre çocuklara cinsel istismar suçu işleyen kişilere verilen ceza 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıdır. Bununla birlikte vücuda organ yada başka bir cisim sokulması ile gerçekleşmesi halinde 16 yıldan aşağı olmamak üzere bir hapis cezası söz konusu olmaktadır. Üstelik her çocuk için istismar cezası verilmektedir.

Altınbaş Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan Ceza Hukuku Uzmanı Dr. Yeşim Yılmaz uygulanan cezaların aslında ağır olduğunu belirtti. Fakat toplumsal olarak cezasızlık algısı oluştuğunu dile getirdi. Adalet sistemine olan güvensizlik nedeniyle toplumda hadım ve diğer cezalar gündeme geliyor diyen Yılmaz, failin kesintisiz, kaçınılmaz şekilde infaz edilmesi halinde bu tartışmaların azalacağını sözlerine ekledi.

Hadım Cezası Nedir?

Cinsel isteğin azaltılması ya da yok edilmesi için kimyasal hadım diğer deyişle kastrasyon bugün insan hakkı ihlali olarak kabul görmektedir. İlaç yoluyla verilecek olan kimyasal cinsel isteği törpülemektedir.

Gürültü Kavgasında 1 Ölü 1 Yaralı. Denizli’de Kan Aktı.

71 Yaşındaki Eşini Öldürdü, İfadesi Şok Etkisi Yarattı. Adıyaman Bunu Konuşuyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.