dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

dizeler dizeler - - 2 dk okuma süresi
219 0
Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

Devlet otoritesi ve yönetiminde kullanılan kelimelerden biri olarak Seküler ne demek? Sekülerin TDK anlamı ne sizlere açıklıyoruz.

Sosyal medya ile karşılaştığımız seküler dini olmayan ya da dini faktörlerden bağımsız olarak bir anlamı bulunmaktadır. Daha çok toplum, devlet ve kültürle ilgili bağlamlarda kullanılan ve dini otoritenin dışında kalmayı ifade etmektedir. Yaşam yönetimin kuralları ile bir bütündür.

Seküler Ne Demek, Sekülerizm Nedir?

Dini otorite dışında olması gerektiğinden bahisle Sekülerizm ortaya çıkmaktadır. Dini kurallardan ayrı olarak yönetilmesi gerektiğine inanılan devlet yapısı için bir dünya görüşü olarak kullanılan Sekülerizm aynı zamanda kişilerdeki özgürlüktür. Zira kişi farklı dinlere mensup olabilir. Bu sayede herkese eşit bir haktan bahsetmek mümkün olacaktır. Diğer bir deyişle sekülerizm Devletin dini kurallar bütününden ayrı olarak yönetilmesi ilkesidir.

Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı
Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

Devletin yönetilmesinde ideolojik olarak yaklaşım önemlidir. Burada dini etki ve toplum yargısından uzak olarak siyasi karar alma süreçlerinden bahsetmek mümkündür. Dini etkinin devlet yapısı ve yönetiminden uzaklaştırılması anlamında seküler kelimesi kullanılmaktadır. Farklı dinlere mensup kişilerin yaşadığı bir ülkenin yönetilmesi için gereken hususlardan biridir. Zira laik prensipler söz konusu olmaktadır.

Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı
Seküler Ne Demek? Seküler’in TDK Anlamı

Seküler’in TDK Anlamı Nedir?

Seküler kelimesi bölgesel veya kültürel açıdan ele alındığında farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Bunun için cümle içerisinde seküler kelimesinin nasıl kullanıldığına bakılması gerekmektedir. Ancak TDK ile anlamı şu şekildedir;

  • Sıfat – Fransızca seculaire: yüzyılda bir, yüzyıllık;
  • Sıfat – Dünyacı

İnsan Hayatını Uzatan  Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?

Köftelerin Vazgeçilmezi Piyaz Nasıl Yapılır?

Hürrem Sultan Mezarı Nerede?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir