1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?

1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?
Yayınlama: 30.11.2023
Düzenleme: 06.12.2023 09:19
4
A+
A-

Diyanetin kura çekimi sonrası kutsal görevini yerine getirmek isteyen kişiler doğal olarak 1 kişinin haç parası ne kadar olduğunu araştırmaya başladı.

Kutsal topraklara gitmek isteyen milyonlarca kişi Diyanetin çektiği kuralar sonucu hayal kırıklığı yaşadı. Ancak kurada kendisine hac görevi çıkanlar mutlu olurken cebinden ne kadar ödeyeceğini merak ediyor. Güncel olarak hac görevini ifa etmek isteyenler konaklama yerlerine göre 100 ile 200 bin lira arasında bir bütçe ayırması gerekiyor.

1 Kişinin Hac Parası

Hac görevini yapmak için kutsal topraklara gidecek olan kişiler konakladıkları otel, oda ve organizasyonlara göre ödeme yapmak durumunda. Bu anlamda tek kişilik oda ile yıldızlı bir otelde konaklayacaklar elbette daha yüksek tutarlar ödeyecek. Ancak genel itibarla bakıldığında 1 kişinin hac parası;

  • 1 kişilik oda 75 bin TL
  • 2 kişilik oda 175 bin TL
  • 3 kişilik oda 165 bin TL
  • 4 kişilik oda 150 bin TL
1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?

1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?

Olarak hesaplanıyor. Hatta küsuratları olan ücretlerden bahsetmek mümkün. Bu tutarlar geçtiğimiz yıllarda çok daha düşüktü. Öyle ki;

  1. 2022 yılında ortalama hac ücreti 28 – 38 Bin TL
  2. 2023 yılında ortalama hac ücreti 62 – 86 bin TL
  3. 2024 yılında ortalama hac ücreti 100 – 200 Bin TL

Olarak karşımıza çıkmaktadır.  Ayrıca özel organizasyonla gidenler çok daha fazla ödemeler yapmakla karşı karşıya.

1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?

1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?

Diyanet 2024 Haç Fiyatları

Yeni yılda ülkemizden hacca gidecek kontenjanlar belirlendi. Bu kontenjanlara bağlı olarak çekilen kuralar sonucu hac görevi çıkan hacı adayları hazırlıklarına şimdiden başladı. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle sınırlı sayıyla Hacca giderken önümüzdeki süreçte bir sınırlama yok. Bu anlamda tam kapasite ile hac görevi yerine getirilecek.

Geçtiğimiz günlerde yapılan kura çekimi sonrası 2024 yılında hac ücreti belli oldu. Bu süreçte ülkemizden gidecek kişi sayısı 83 bin 430 oldu. Kura sonucu çıkan hacı adayları e-devlet üzerinden kayıtlarını yaptırmak zorunda. Bu anlamda kura sonuçları Diyanet tarafından adaylara SMS yoluyla bildirildi.

1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?

1 Kişinin Hac Parası Ne Kadar?

Kurasız Hac Fiyatları 2024

Birçok kişi kurada yer almaması nedeniyle kurasız olarak gitme taraftarı. Bu aşamada merak edilen husus ise kurasız hac fiyatları 2024 oldu. Hacca kurasız olarak gidebilmek mümkün değil. Ancak kişiler buraya Umre kanalıyla gidebilir. Bu aşamada ödeyeceğiniz umre tutarları ise 150 bin TL ile 200 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ücretler organizasyonlara göre değişiklik göstermektedir.

Hac görevi ile kutsal topraklarda hacı olmak isteyen kişilerin önemli bir bütçe ayırması gerekiyor. Zira her yıl artan fiyatlar söz konusu. Özellikle pandemi sonrası ekonomik enflasyonun üst seviyelerde olması hacı fiyatlarını da yakından ilgilendiriyor. Özel haç fiyatları 150 bin liradan başlıyor. Ancak kalacağınız otel ve konaklama tipi de bu aşamada önemli olmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.