18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır? Online Hesap Açılışı

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır? Online Hesap Açılışı
Yayınlama: 28.03.2024
5
A+
A-

Kişisel ve ailesel nedenlere bağlı olarak aileler çocukları için 18 yaş altı banka hesabı nasıl açılır sorusuna yanıt arıyor. Hatta online hesap açılışı hakkında aramalar söz konusudur.

Bireysel olarak finansal açıdan banka hesapları önemlidir. Zira para gönderme, alma gibi işlemler başta olmak üzere yatırım hesapları da henüz çocuk yaşlarda ebeveynler tarafından açılmak istenir. Böylelikle banka şubelerinin yolu tutulur. Ancak hesap açmadan önce şartlar ve nelerin beklendiği bilinmesi gerekir. Para dünyası özellikle finans kuruluşları üzerinden yürür.

18 Yaş Altı Çocuklara Banka Hesabını Kimler Açabilir?

Yasal olarak 18 yaşın altında bir kişinin kendisi adına hesap açması mümkün değildir. Ancak bu hiç açılamaz anlamına gelmediği gibi birkaç şartı bulunmaktadır. Öncelikli olarak çocuklara banka hesabını kimler açabilir sorusunun yanıtı;

  1. Çocuğun velisi konumundaki annesi ya da babası
  2. Çocuğun vasisidir.

18 yaş altında bir kişiye banka hesabının açılmasında ise bu iki unsurun imzası yeterlidir. Bununla birlikte kimlik gerekmektedir. Yani banka hesabı açılışı için gerekli olan hususlar;

  • Hesap açılacak kişinin kimlik fotokopisi
  • Hesabı açan veli ya da vasisin kimlik fotokopisi

Yeterli olmaktadır. Bu sayede çocuklara vadeli ve vadesiz mevduat hesabı açılabilmektedir. İş Bankası ilk imza kampanyası ile hesap açmaktadır. Bu hizmet için ise 12 – 17 yaş aralığı kriter olurken anne veya baba tarafından açılabilmektedir. Bankada hesap açma yaşı 18 dir.

Örnekle açıklarsak; Vakıfbank 18 yaş altı hesap açılabilir mi sorusu için 0-18 yaş aralığı için kumbara hesabı açılabilir yanıtı verilmektedir.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır? Online Hesap Açılışı

18 Yaş Altı İnternet Bankacılığı Açılır mı?

Çocuklarınız için açacağınız vadeli ve vadesiz hesaplarınızın işletiminde internet bankacılığı kolaylık olarak görülmektedir. Ancak bu duruma bankaların bakış açısı farklıdır. Zira bazı bankalar bu açılışa olanak sağlarken bazıları 18 yaş öncesi dijital bankacılık hizmetini vermemektedir. Örneğin Halk Bankası çocuklarınız için açacağınız hesaplara bağlı internet bankacılığını aktif hale getirmemektedir.

Bankalar nezdinde çocuklar için hesap açılışı için bir ücret ödemesi söz konusu değildir. Ancak bankaların kendi bünyelerinde farklı işleyişlerinden bahsetmek mümkündür. Zira özellikle devlet bankaları hesap açılışı için anne ve babanın beraber olmasını istemektedir. Halk Bankası ise duruma daha farklı bir yaklaşım göstermektedir. Bu anlamda yasal mevzuatta yeri olmamasına karşın 18 yaşı altındaki kişiye hesap açılışında mutlaka para yatırılması istenmektedir. Öyle ki bu para için tutar dahi belirtilmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Ödenir mi?

Bireyler hesap açılışı öncesi aynı zamanda hesap işletim ücreti konusunda aydınlanmak istemektedir. Bu ücret 2014 yılında çıkarılan Tüketici Kanunu ile netlik kazanmıştır. Ancak beraberinde açılan davalar neticesinde Hesap İşletim Ücreti tahsisi son bulmuştur. Böylelikle açılan banka hesapları için yıllık bir aidat ya da işletim ücreti gibi bir masraf ödemesi söz konusu olmamaktadır.

Öğrenciler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

18 yaş altı hangi banka hesabı açılır merak konusudur. Vadeli ve vadesiz mevduat hesabı açılabilmektedir. Hatta bazı bankalar bu durumu daha ileri götürmüş ve borsa ile yatırım hesapları dahi açılabilmektedir. 18 yaş altında kişinin imza yetkisi yoktur. Bu sebeple ailesi veya vasisi tarafından açılması gerekmektedir. Ancak kişi 18 yaşını doldurmuşsa bu aşamada kendi imkanları ile hesaplar açabilmektedir.

Kişinin öğrenci olması durumunda bir değişiklik söz konusu değildir. Böylelikle öğrenciler nasıl banka hesabı açabilir sorusunun yanıtı anne, baba veya vasisi olmaktadır.

Türkiye’de son yıllarda popüler olan finansal hesaplardan biri de PAPARA’dır. Zira öğrenciler papara yaş sınırı nedir merak etmektedir. Hesabın açılışında yaş sınırı 13 ile üzeri olmaktadır. Ancak papara veli izni onayı istemektedir. Bunun sebebi ise velilerin hesap hareketlerini görebilmesi zorunluluğudur.

18 Yaş Altı Banka Kartı Hangi Bankalarda Var?

Çocuklar ihtiyaç olmasa dahi heves olarak banka kartına sahip olmak ister. Bu sebeple 18 yaş altı banka kartı hangi bankalarda var sorusuna aileler tarafından yanıtlar aranır. Bu aşamada;

  • İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Halk Bankası

Banka kartı veren bankalardan bir kaçıdır. Garanti BBVA Bankası 18 yaş altına Bonus Genç Paracard vermemektedir. Bu kartı alabilmeniz için yaş aralığı 18-25 olması gerekmektedir.

Çocuğun Hesabına Haciz Gelir mi?

Bankalar nezdinde çocuklarına hesap açan aileler ayrıca çocuğun hesabına haciz gelir mi merak etmektedir. Maaş hacizleri dışında kalan tüm alacaklar için haciz muafı söz konusu değildir. Yani çocuklarınızın hesabındaki eğitim ya da başka bir varlık haciz kapsamındadır. Bu sebeple haciz gelebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.