dizeler.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. 2024 Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 48/5 Ceza Maddesi Nedir?

2024 Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 48/5 Ceza Maddesi Nedir?

dizeler dizeler - - 3 dk okuma süresi
121 0
Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 48/5 Ceza Maddesi Nedir?

Yeni yıl kamusal alanda cezalarda da artışa neden olurken alkollü araç kullanma cezası ne kadar çok araştırılan konulardan oldu. 48/5 ceza maddesi nedir? Ne Kadar içeriğimizde yer almaktadır.

Ocak 2024 tarihinden itibaren trafik cezaları yeni güncellemeler ile zamlandı. Bu anlamda yeni trafik cezaları yeni oranlar ile kesilmeye başlandı. Cezalar arasında en çok merak edilen husus ise alkollü yakalanıldığında ne kadar ceza ödeneceği oldu. Bu anlamda ilk kez yakalanan ve ikinci ile üçüncü kez yakalanan kişilere farklı cezalar uygulamaktadır. 2024 Alkollü Araç Kullanma cezası güncel olarak şu şekildedir.

 • İlk kez alkollü yakalananlar 6 bin 440 TL
 • Kez alkollü araç kullanırken yakalananlar 8 bin 75 TL
 • Kez alkollü olarak direksiyon başında yakalananlar 12 bin 978 TL

Olarak belirlendi.

48/5 Ceza Nedir?

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 48/5 Ceza Maddesi Nedir?
Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 48/5 Ceza Maddesi Nedir?

Sürücülere yapılan alkol testi sonucunda kullanıcı alkollü çıkması halinde trafik cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre kesilmektedir. Bu anlamda cezai müeyyide ile karşılaşan sürücüler 48/5 ceza maddesi nedir olarak araştırma yapmaktadır. Sürücülerin alkollü çıkması halinde kesilen madde olarak tutanağa 48/5 olarak işlenmektedir.

Sürücü ilk kez alkollü olarak direksiyon başında yakalanırsa maddi cezanın yanı sıra ehliyetine 6 ay süre ile el konulmaktadır. Ancak ikinci kez alkollü yakalandığında bu durum 2 yıl süreye kadar çıkmaktadır. 3. Kez alkollü olarak direksiyon başına geçenler alkolmetre ile yapılan ölçümde alkollü olduğu ortaya çıkarsa bu aşamada 5 yıl süre ile ehliyet el konulmaktadır. Yani 5 yıl boyunca araç kullanamaz hale gelinecektir.

Türkiye’de Alkol Sınırı Ne Kadar?

Alkollü iken direksin başına geçmek isteyen kişiler Türkiye’de sürücü alkol sınırı ne kadar sorusuna yanıt aramaktadır. Bu durum bir litre kandaki alkol oranı ile belirlenmektedir. Bu oran isen 0.50 promil olarak belirlenmiştir. Yani 0,50 promil eşittir 100 mililitre kanda 50 miligram alkol anlamına gelmektedir. 0,50 miligram ile promil sınırına ulaşan kişilerde:

 • Belirgin gevşeme
 • Dikkat azalması
 • Koordinasyon ve muhakeme bozukluğu başlangıcı

Görülmektedir. Bu sebeple bu oran üzeri araç kullanımı yasaklanmıştır.

Renault Tailant Fiyat Listesi açıklandı (Joy ve Touch Ne Kadar)

Renault Clio Fiyatları Ne Kadar? Sabit Fiyat Uygulaması

Boyasız Göçük Düzeltme Fiyatları Ne Kadar?

Rot Balans Ayar Fiyatı Ne Kadar?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir