dizeler.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Para Dünyası
 4. »
 5. Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?

Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?

dizeler dizeler - - 5 dk okuma süresi
229 0
Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?

Hurda kağıtların toplanması ile kazanılacak para miktarı açısından en çok merak edilen husus eski defter kitap kağıt kilosu ne kadar olarak yapılmaktadır.

Para dünyası aynı zamanda geri dönüşümler sayesinde milyarlarca dolarlık bir kazanım sağlamaktadır. Hurda kağıtların dönüşümü ile ekonomiye verilen katkı kadar birçok kazanımdan bahsetmek mümkündür.

Eski hurdaların yenilenmesi ve geri dönüşüm ile kullanılması ekonomik açıdan büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu aşamada en çok geri dönüşümü sağlanan malzeme kağıttır. Bu sayede birçok ağaç doğaya kazandırılmış olmaktadır. Kağıdın geri dönüşümü ile birlikte defter ve kitaplar basılmaktadır. Ancak kullanılmayan defter ve kitaplar ayrıca ekonomiye kazandırılmak için geri dönüşüme kazandırılır. Bu aşamada merak edilen husus eski defter kitap Kağıt kilosu ne kadar olmaktadır.

Hurda Kağıdın Kilosu Ne Kadar?

Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?
Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?

Eski defterler ile kitapların kilo ücretinin belirlenmesinde en önemli husus kağıdın özelliğidir. Birinci sınıf bir defterin kilosu 3. Sınıf deftere göre daha fazla olmaktadır. Ancak dönüşüm sağlayan kişiler bu durumu standart olarak sağlamaya çalışmaktadır. Hurda olarak sunulan kitabın kilosu güncel olarak 5-6 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak 1. Hamur bir defterin kilosu değişir.

Hurdacılar günlük olarak kağıt alabilmektedir. Aldıkları kağıtları ise başka bir mecraya daha yüksek tutardan satmaktadır. Özellikle fabrikalar en yüksek tutarlardan alım yapmaktadır. Bu sebeple kağıt toplayıcıları ikamet ettikleri bölgede en yüksek parayı veren hurdacıları araştırmaktadır. En yüksek ücretle kağıt hurda alan yerler ön plana çıkarken hurda kağıt güncel ücretleri şu tutarlarda yapılmaktadır.

 • Hamur beyaz kağıt hurdası 5-6 TL
 • Karışık renkli kağıt hurda kilosu 1,75 – 3 TL arasında
 • Karton hurda kağıt kilosu 2-5 TL
 • A4 Fotokopi kağıdı hurdası 4-6 TL arasında
 • Peçete hurda kilosu 2,50 – 5 TL arasında
 • Kağıt bardak hurdası 2-4 TL arası
 • Kuşe kağıt hurdası kilosu 3-5 TL arasında
 • Ofset baskı kağıt hurdası 3-6 TL arasında
 • İplik bobin hurda kağıdı 3-4 TL arasında
Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?
Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?

1 Ton Atık Kağıt Kaç TL

Hurda kağıt toplayıcıları kadar kullanıcılar da fiyatları merak etmektedir. Bu anlamda çok geniş bir ücret tarifesinden bahsetmek doğru olur. Kağıdı toplayan kişiler hurdacılara satmaktadır. Bu satış nihayetinde son alıcı ile noktalanmadığı gibi büyük toptancılar almaktadır. Bu aşamada merak edilen husus ise 1 ton atık kağıt kaç TL olarak yapılmaktadır.

 • Hurda A4 fotokopi kağıdı tonu 4 Bin TL
 • Hurda peçete kağıdı tonu 4 Bin TL
 • Hurda gazete tonu 4 Bin TL
 • Kullanılmamış hurda gazete 4 Bin TL
 • Hurda okul kitapları tonu 3 bin TL
 • Renkli kağıtların tonu 3 Bin TL
 • Hamur beyaz hurda kağıt tonu 5 bin TL

Hurda alımında en önemli özellikle kağıdın hamur cinsidir. 1. Sınıf hamura sahip bir atık kağıdın kilosu bu aşamada daha yüksek tutarlara alıcı bulmaktadır. Bunun yanında yaşadığınız şehirdeki en yüksek tutarı veren hurda kağıt alıcıları sayesinde daha çok kazanım sağlanabilmektedir.

Tüketiciler ayrıca 1 kg sağıt kaç TL olarak aramalar yapmaktadır. Bu durum yine kağıdın özelliğine göre değişmektedir. 1. Sınıf hamur kağıttan üretilen hurda atıkların ücreti doğal olarak daha yüksektir. Duruma göre bu hurdaların kilosu 6 lira seviyelerine kadar alıcı bulabilmektedir.

1 Ton Kağıt Ne Kazandırır?

Hurda kağıtların dönüşüme kazandırılması halinde önemli kazanımlardan bahsetmek doğru olmaktadır. Bu aşamada 1 ton kağıt ne kazandırır sorusuna yanıt olarak;

 1. 4100 kWh enerji
 2. Sera gazı
 3. Enerji tasarrufu
 4. Tanelerce kurtarılan ağaç
 5. Depolama alanları

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir