İşsizlik Sigortası – Maaşı Nasıl Hak Edilir?

İşsizlik Sigortası – Maaşı Nasıl Hak Edilir?
Yayınlama: 20.03.2024
Düzenleme: 02.04.2024 06:47
3
A+
A-

Çalışma hayatında iş sahibi olup göreve başlamanın yanında işini kaybeden kişilerin yaşamını idame ettirebilmesi için önemli olan işsizlik sigortası – maaşı nasıl hak edilir? Başlıca sorgu işçiler tarafından yapılmaktadır.

İşsizliğin başlangıcından itibaren iş bulana kadar yaşamın idame ettirilebilmesi için gereken maddi destek işsizlik ödeneği yasalar tarafından düzenlenmiştir. Bu anlamda işsiz kalan kişinin yapması gerektiği hususlarda bulunmaktadır. Öncelikle işsiz kalınmasından itibaren İŞKUR kaydı gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Çalışırken işini kaybedenlere sigorta dahilinde belli sürelerde aylık düzenli ödemeler yapılmaktadır. Bu anlamda işsiz kalma endişesi yaşayan işçilerin merak ettiği başlıca husus “işsizlik maaşı nasıl hakkedilir?” olmaktadır. Yaşam için iş bulana kadar temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına işsizlik maaşı alabilmeniz için başlıca hususlar şunlardır.

 • Sigortalılık Süresi ün 3 yıl içinde 600 gün prim ödemesi olması
 • İş akdinin feshi öncesi 120 gün hizmeti bulunması
 • İşten kendi isteğiniz dışında ayrılması (Kovulması)
 • Haklı bir sebep gösterilmeden işveren tarafından işten çıkarılması
 • Emekli hakkını kazanılması

Bunların yanında işsizlik maaşı alabilmeniz için iş arıyor olmanız gerekir. Bunun için ise iş arayan kaydı içerisinde olmanız gerekmektedir. Para dünyası ile ekonomiyi ilgilendiren bu kayıt ise İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Üstelik düzenlenecek kurs ve programlara katılım yapmanız da istenebileceğini hatırlatmak gerekiyor.

İşsizlik Sigortası Nasıl Hak Edilir?

İşsizlik Sigortası Nasıl Hak Edilir?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Ödeniyor?

Ekonomi sektöründe yaşanılan hususlar nedeniyle işsizlik rakamlarının artış göstermesi bu aşamada işsizlik sigortası ile ön plana çıkmaktadır. Bu sigortadan faydalanabilmek için kriterleri taşıyanlar bu aşamada ne kadar işsizlik ödeneği alırım sorusuna yanıtlar aramaktadır. Ödenek tutarının belirlenmesinde prim ödemesi önemli olmaktadır. Bu aşamada ödenecek işsizlik primlerine esas maaşlar şu şekildedir;

 • Son 4 ay asgari ücretli çalışan kişinin aylık ortalaması 10 bin 8 Lira olurken ödenecek maaş 4 bin 3 TL olmaktadır.
 • Son 4 ay 15 bin lira maaş alanlar aylık 6 bin lira
 • Son 4 ay 25 bin lira maaş alanlar 8 bin 6 TL

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

Kişi işsiz kalmasından itibaren İŞKUR’a başvuru yapar. Bu başvuru ile birlikte kriterleri taşıyor olması halinde prim ödemesine ve çalışma sürelerine göre işsizlik maaşı almaktadır. Bu aşamada işsizlik maaşının alınmasında;

 • Son 3 yıl 600 gün primi ödenen kişiler 6 ay
 • Son 3 yıl içinde 900 gün prim ödeyenler 8 ay
 • Son 3 yıl içinde 1080 gün prim ödeyenler 10 ay

İşsizlik maaşı almaktadır. Maaşın hesaplanmasında ise son 4 aylık süreçteki hesaplamalar dikkate alınmaktadır. Burada brüt gelirin yüzde 40 oranı hesaplanır. Üstelik asgari ücretin yüzde 80’ini geçmemektedir. Hatta 0,759 oranında damga vergisi kesintisi uygulanmaktadır.

İşsizlik sigortası ile ödeneğinin alınması sürecinde sağlık sigorta primleri de yine bu fon aracılığıyla ödenmektedir. Böylelikle kişi ve yakınları sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

İşsizlik Ödeneği Haczedilebilir mi?

İşçilerin işsiz kalmasından sonra belli müddet yaşamını sürdürebilmesi için alacağı işsizlik ödeneği haczedilebilir mi bir başka merak konusudur. Bu ödenek sigorta tarafından hayatın sürdürülebilmesi ve idame ettirilebilmesi için ödenmektedir. Bu sebeple haczedilmesi mümkün değildir.

Ödemeler kişiye PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Banka üzerinden ödemesi yapılmadığı gibi kesintiye de uğratılması mümkün değildir. Bankalara olan kredi borçlarının ödenmesi için de bankalar tarafından kesinti yapılması söz konusu değildir. İşsizlik maaşını hak eden kişi TC kimliği ile birlikte kendine yatan bu parayı alabilmektedir.

İşsizlik başlangıcı ile İŞKUR kaydı ve diğer hususlarda iş kaybı tazminatı alacak kişilere ait bilgiler e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Bu hizmetten faydalanan kişilerin sorgu yapabileceği adres turkiye.gov.tr/işsizlik-odenegi-odemesi ‘dir.

Bedava Doğalgaz Desteği Devam Ediyor mu? 

Ev Kadınlarına Prim Desteğini Bakan Işıkhan Açıkladı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.