Ev Kadınlarına Prim Desteğini Bakan Işıkhan Açıkladı

Ev Kadınlarına Prim Desteğini Bakan Işıkhan Açıkladı
Yayınlama: 29.01.2024
2
A+
A-

Emeklilik hesabı yapan ev kadınlarına prim desteği müjdesi Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi. Işıktan prim ödemesi için yeni bir sistem kuruyoruz dedi.

Seçim öncesi erilen müjdelerden olsa da çalışmaların başladığına dair haberlerin gelmesi emekli olmak isteyen ev kadınlarının sabırsızlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emeklilik yolunda ev kadınlarına müjdeyi verdi. Işıkhan yaptığı açıklamada isteğe bağlı sigortalılık kapsamında ev kadınlarının ödemesi gereken priminin üçte birinin devlet tarafından ödeneceğini açıkladı. Işıkhan yeni bir sistem kuruyoruz dedi.

Ev Kadınlarına Prim Desteği Çalışmaları Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı geçtiğimiz akşam bir televizyonda canlı yayına katıldı. Yayında çalışma hayatı hakkında sorulara yanıt verdi. Burada sorulan sorulardan biri de ev kadınlarının sigortalılık kapsamı ve emekliliği oldu.

Sorulan soru üzerine Bakan Işıkhan; Ev kadınlarının ödemesi gerektiği primin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi için çalışmalarımızı başlattık. Bunun için bir sistem kuruyoruz. Cumhurbaşkanımızın sözünü yerine getireceğiz. Bu konuda bir sapma yaşanmayacağını özellikle söylemek isterim. Bu hususta şartlar oluştuğunda sendikalar başta olmak üzere STK’lardan fikir alacağız. Bundan sonra belirli bir noktaya geleceğiz. Sonrasında çıkan tabloyu ise Hazine ve Maliye Bakanlığınca değerlendirerek hayata geçireceğiz. Bu durumun uzun bir çalışma olduğunu sözlerine ekleyen Işıkhan amaçlarının da orta vadede uygulamaya almak olduğunu söyledi.

Bağkur Prim Gün sayısı 9 Bin Günden 7 bin 200’e İniyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan Bağkur’lu prim gün sayısının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi sorusuna ise şu yanıtı verdi.

SGK sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak zorundayız. Bunun en önemli yolu ise prim gelirleri. Bu sebeple vatandaşların istihdam ve çalışma hayatında kalması gerekiyor. Çalışma sonrası hayat bir sonuçtur. Hepimiz bu amaçla çalışıyoruz. Böylelikle emekliliği hak ediyoruz. Bağkurlu vatandaşların beklentisini saygıyla karşılıyorum. Bu amaçta çalışmalar devam ediyor. 9 bin prim günü 7 bin 200’e indirilmesi seçim öncesi verilen bir vaatti. Bizde bunu yerine getireceğiz dedi.

2024 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Kredi Kartına Taksit Kalktı mı?

Bedava Doğalgaz Desteği Devam Ediyor mu?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.