dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Dünyası
  4. »
  5. 2024 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

2024 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
118 0
İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücret tutarının net olarak belirlenmesinin ardından 2024 işsizlik maaşı ne kadar olduğu belli oldu. Mevcut maaşları yüze 49’luk zam yapılmasının ardından işsizlik maaşları ve asgari ücret zammı sonrası gelişmeler şu şekilde oldu.

Yeni Asgari Ücret İşsizlik Ödeneğini Artırdı

Yaklaşık 1 aylık süreç sonunda 2024 yılında ödenecek asgari ücret tutarı 17 bin 2 lira olarak açıklandı. Bu tutar birçok maaş ve ödemeyi yakından ilgilendiriyor. Zira bunlardan birisi de işsizlik maaşı oldu. Böylelikle işsizlik maaşı ne kadar alacağını merak eden kişiler için gelişmeler biraz daha iç açıcı. Asgari ücret miktarları doğrudan 7 milyon kişiyi yakından ilgilendiriyor. 11 bin 402 TL olan asgari ücret tutarı 17 bin 2 liraya çıkarıldı. Bu anlamda yapılan zam oranı % 49.

İşsizlik Ödeneği Oranı Ne?

Asgari ücrete yapılan zam sonrası yakından etkileyen hususlardan işsizlik ödeneğidir. Bu ödeneğin alınmasında ise çalışanın son dört aylık primi önemli olmaktadır. En alt sınır ücretin yüzde 40 olurken en üst sınır ise yüzde 80. Böylelikle yeni işsizlik ödeneği de değişti.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?
İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

2024 işsizlik Ödeneği Ne Kadar Oldu?

2023 yılında asgari ücret tutarına oranla en düşük sınır olarak 5 bin 365 TL olarak alınan işsizlik ödeneği en üst düzeyde ise 10 bin 731 TL olarak alınıyordu. 2024 yılındaki asgari ücretteki artış sonrası işsizlik maaşı en alt sınır 7 bin 993 TL üst sınır ise 15 bin 989 TL olarak belirlendi. Üstelik bu rakamlar üzerinden ayrıca damga vergisi kesintisi uygulanacak.

Aralık ay’ı başından itibaren Asgari Ücret Belirleme Komisyonu uzun bir çalışma süreci geçirdi. Bu çalışmalar sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk-İş ve TİSK ile hükümet kanadındaki yetkililer ile bir araya geldi. Yapılan toplantı sonrası yeni ücretler açıklandı. Yapılan toplantı sonrası alınan kararlar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni yılda çalışanlara ödenecek ücreti açıkladı. Bakan Işıkhan yeni belirlenen ücret tutarı ile çalışanları enflasyona ezdirmeme sözünü yerine getirdikleri için memnun olduklarını belirtti.

Türk-İş Başkanı Atalay ise yeni yılda ödenmesi gereken ücret tutarı için tekliflerinin 18 bin TL olduğunu açıkladı.

Gubre Fabrik – GUBRF Hisseleri Neden Düşüyor? Yorumlar

Renault Tailant Fiyat Listesi açıklandı (Joy ve Touch Ne Kadar)

Kredi Kartına Taksit Kalktı mı?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir