Muhtar Maaşları Ne Kadar? 2024

Muhtar Maaşları Ne Kadar? 2024
Yayınlama: 29.04.2024
Düzenleme: 29.04.2024 21:44
9
A+
A-

31 Mart tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında seçilen belediye başkanları kadar Muhtarlar da boy gösterdi. Bu aşamada merak ettikleri husus ise Muhtar maaşları ne kadar? 2024 yılında Ne kadar muhtar maaşı alacağız oldu.

Mahalli İdareler seçimi sonrası muhtar olarak seçilenler maaş alacaklar. Birçoğu aday olduğu süreçte ne kadar maaş alacaklarını sorgularken seçim sonrası lider olarak tamamlayan muhtarlar maaşlarını merak etmektedir. Muhtar maaşları Valiliğe bağlı Yatırım İzleme Başkanlığı yani YİKOB tarafından takip edilmektedir.

En Düşük ve En Yüksek Muhtar Maaşı Ne Kadar?

31 Mart seçimi sonrası mahalle ve köy muhtarı olarak mazbatasını alanların 2024 yılında en düşük maaşı 17 Bin 2 TL en yüksek Muhtar Maaşı ise 18 Bin 500 TL olacak. Maaşlar ise asgari ücrete oranla verilmektedir.

Muhtar Maaşları Ne Kadar? 2024

Muhtar Maaşları Ne Kadar? 2024

Muhtarlar görev yaptıkları süre içerisinde maaş alabilir. İzinli ve raporlu olduğu dönemlerde Valilik ve Kaymakamlıklara başvuru yaparak azalardan müsait olan bir kişiye vekalet bırakılmaktadır. Bu vekalet ile birlikte vekaletin süresi boyunca vekil maaşı almaya hak kazanmaktadır. Muhtarlar belli bir bankadan maaş protokolü yapar. Bu protokole bağlı olarak vekaleten bakan azanın da aynı bankadan hesap açtırması gerekir.

Vekaleten verilen maaşlarda standart hesaplama hak edilen maaşın 31 güne bölünmesi ile günlük maaş bulunmaktadır. Bu günlük ile ne kadar vekalet edildiğine bağlı olarak bulunan rakamın çarpılması ile vekalet ücreti hesaplanmaktadır.

Muhtarların maaşları kadar ayrıca vermiş oldukları değerli evraklar içinde gelir elde etmesi mümkündür. Ancak birçok muhtar bu belgeler için ücret talebinde bulunmamaktadır. Muhtarlar da para dünyası ile haberleri yakından takip etmektedir.

Muhtarlar Maaş Promosyonu Alır mı?

Muhtar maaşlarının yatırılmasında prokotol gereği bir banka ile çalışılır. Bu sebeple muhtarların merak ettiği hususlardan bir diğeri de maaş promosyonudur. Burada muhtar maaş promosyonu alır mı sorusuna yanıt aranmaktadır. Promosyonu YİKOB bünyesinde sözleşmeye bağlanırken muhtarlarada ödenmesi mümkün olabilir. Ancak bu durum yetkililerin yaptığı sözleşme ile netlik kazanmaktadır.

Maaş promosyonu alınmasında talep önemli olur. Bu sebeple maaşınızı yapan idareye dilekçe ile başvuru yaparak promosyon talebi yapılabilir. Bu anlamda mümkün olması halinde muhtarlarda bu haktan faydalanabilir.

Muhtarların izin ve diğer hususlarında özlük işlemleri bağlı bulunan kaymakamlıklarca yapılmaktadır. Ancak maaş yapılması ve yatırılması tamamen Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca yürütülmektedir. Buralara kısaca YİKOB denilmektedir. Her valilik bünyesinde bir YİKOB bulunmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.