dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kimdir
  4. »
  5. Dr. Sadık Ahmet Kimdir? Trafik Kazası, Filmi, Yaşamı

Dr. Sadık Ahmet Kimdir? Trafik Kazası, Filmi, Yaşamı

dizeler dizeler - - 6 dk okuma süresi
164 0
Dr. Sadık Ahmet Kimdir?

Tıp doktoru olmasının önüne geçen en önemli husus Batı Trakya Türkleri için verdiği mücadele ile öne geçen Dr. Sadık Ahmet kimdir?

Ülküsü, inançları ve Türklük davası ile Batı Trakya’daki azınlıkların sesi olan Dr Sadık Ahmet özellikle şüpheli bulunan trafik kazası ile hayatını kaybetmiştir.

Dr. Sadık Ahmet Trafik Kazası

Trakya’da Türk azınlığının sesi olan Dr. Sadık Ahmet Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi’nin genel başkanlığını yapmıştır ve Batı Trakya Türklerine emanet bir isim olmuştur. Bölgede yaşayan Türkleri uluslararası alanda tanıtan, sorunlarını dile getiren kişidir. Ailesi ile birlikte trafik kazasında hayatını kaybeden Sadık Ahmetin vefat tarihi ise Lozan Barış Anlaşmasının imzalandığı 24 Temmuz’dur. Tarihin tesadüf olup olmadığı düşünülse de bir detay olarak anlatılmaktadır. Ancak şüpheli bir kazadır. Böylelikle Sadık Ahmet olayı nedir sorusunun yanıt başlıca bu kazadır. Dr. Sadık Ahmet Gümilcine’de bulunan Kahveci Kabristanına defnedilmiştir.

Sadık Ahmet Filmi Ne Zaman Çıkacak?

Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet’tir. Evliliklerinden 1979 yılında Levent ve 1982 yılında Funda isminde iki çocukları dünyaya gelmiştir. Hayatı ile idealleri uğruna yaşadığı hususlar filme dönüştürülmüştür. Türkiye’de birçok caddeye ismi verilen Sadık Ahmet filmi ne zaman çıkacak merak edilmektedir. 2 Şubat 2024 tarihi itibariyle beyaz perdeye yansımıştır. Filmin çekimi İstanbul, Bursa ve Edirne’de yapılmıştır. Bir kısmı ise Gümülcine’de çekilmiştir. Birkaç sahnesi de başkenti Atina’da çekildi.

Dr. Sadık Ahmet Kimdir?
Dr. Sadık Ahmet Kimdir?

Sadık Ahmet ne zaman öldü sorusunun yanıtı ise 24 Temmuz 1995’tir. Yunanistan’da trafik kazasında ailesi ile birlikte vefat etmiştir.

Batı Trakya’da yaşayan Sadık Ahmet burada Türklerin hakları için önemli mücadeleler vermiştir. Uğruna adadığı davası, inancı, ülküsü ve milletine sadık yaşamı ile önder kişiliği bulunan Dr. Sadık  Ahmet 7 Ocak 1947 yılında gözlerini dünyaya açmıştır. Gümülcine’nin Küçük Sirkeli (Agra) köyünden olan Sadık Ahmet’in babası değirmencilik yapmıştır. Babası Gümülcine Darmeni köyünden annesi ise Mehrikoz (Kehros) köyündendir.

Çete Saldırılarında Yakınlarını Kaybetti

Tıp doktoru olan Sadık Ahmet’in ismi 2. Dünya savaşı sonrası ortaya çıkmıştır. Batı Trakya’da yaşayan lider 185 bin kişinin hayatını kaybettiği 1946 – 1949 yıllarında dünyaya gelmiştir. Bu dönemde Dr. Sadık Ahmet’in yaşadığı köylerde çete saldırılarına uğramıştır. Bu saldırılarda yakınları da öldürülmüştür.

Dr. Sadık Ahmet Kimdir?
Dr. Sadık Ahmet Kimdir?

Çocukluk dönemi köylerde geçen ülkü liderini ilkokul eğitimini 1954-1960 yıllarında Küçük sirkelide almıştır. 1960 yılında Celal Bayar Ortaokulu ve Lisesine eğitimini devam etmiştir. Zira bu okul Türk – Yunan dostluğunun kanıtı olarak 2 Aralık 1952 tarihinde Batı Trakya’da açılmıştır.

Henüz lise yıllarında yazmaya ilgi gösteren Sadık Ahmet 2. Sınıftayken Batı Türklerine ait Akın gazetesinde yazılar yazmıştır. Burada gençleere seslenen Sadık Ahmet’in başlıca yazıları “Batıl İnanışlar”, “Müslüman ve Türklük” ilgi görmüştür. 3. Sınıfta kaleme aldığı “Beklenen Güneş” ve “Kültür Merkezi” yazılarında bölgede yaşayan Türklerin sorunlarını ele aldığı, bu konularda yoğunlaştığını göstermektedir.

Buradaki eğitimini tamamlayan Sadık Ahmet doktor olmak üzere Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yolunu tutmuştur. 1974 yılında başarılı olarak mezun olduğunda Sadık Ahmet artık doktordur. Ancak 1967 ile 1974 yıllarında Yunanistan’da Albaylar Cuntası dönemi başlamıştır. Bu dönemde burada yaşayan Türklere baskılar artmıştır.

Dr. Sadık Ahmmet Işık Müminoğlu İle Evlendi

Türk olmasına rağmen Dr. Sadık Ahmet 1974 yılında yedek subay olarak Yunan ordusuna katılmıştır. Burada doktor olması göz ardı edilir ve piyade er olarak askerliğini yapar.

Askerlik ve zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra Dr. Sadık Ahmet Gümülcine’de bulunan Sismanoglio Devlet Hastanesinde ihtisas yapar. Özel bir muayehane açar. Aynı zamanda Dedeağaç Üniversitesinde ihtisasına devam etmiştir. Böylelikle 1984 yılında Operatör Doktor olur. Aynı zamanda Batı Trakya’nın ilk fenni sünnetçisi olur.

Sadık Ahmet 25 Ağustos 1959 tarihinde Işık Müminoğlu ile evlenir. Funda ve Levent isminde iki çocukları dünyaya gelir. Eşinin vefatı sonrası Dr. Sadık Ahmet siyasete atılır ve Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin başkanlığını üstlenir. Bölgede çok sevilen biri haline gelir ve iki kez Bağımsız Güven Listesinden milletvekili olur.

Settar Tanrıöğen Kimdir

Melisa Aslı Pamuk Kimdir?

Funda Eryiğit Kimdir?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir