2. El Araç Sektörü Kan Ağlıyor, Krediler Satışları Durdurdu

2. El Araç Sektörü Kan Ağlıyor, Krediler Satışları Durdurdu
Yayınlama: 22.04.2024
Düzenleme: 22.04.2024 05:56
21
A+
A-

Yüksek faiz birçok sektörde olduğu gibi 2. El araç sektörünü de derinden etkiledi. Otomobil alacaklar kredi faizleri yüksekliğinden şikayetçi.

Mevduat faizlerinden, kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle finansal destek almakta zorlanan tüketiciler konut satışlarında olduğu gibi ikinci el araç alımında da uzak durmayı tercih ediyor. Adeta yaprak kımıldamayan sektör kan ağlıyor. Taşıt kredisi ile faizleri ve vadelerinde geliştirme bekleyen sektör ve tüketiciler gelecek müjdeli haberleri uzun süredir bekliyor.

Kredi Faizleri Vatandaşı Düşündürüyor

Taşıt Kredisi faizinin yüksek olması araç alımını erteletmeye yetiyor. Araç alımı neredeyse imkansız hale geldi. Zira bu durum 2 el araçlar içinde geçerli. Tüketici artan fiyatlarlar karşısında yüksek faiz ile araç alımında belinin büküldüğünü açıklıyor.

Araç satışlarının neredeyse durma noktasına gelmesi, fiyatların inişli çıkışlı bir durum yaşaması ve tüketici kredisi faizleri yüksekliğinin yanında kısa vadelerde finans desteği verilmesi sektörün hareketini engelleyen başlıca sebepler oldu.

2. El Araç Sektörü Kan Ağlıyor, Krediler Satışları Durdurdu

2. El Araç Sektörü Kan Ağlıyor, Krediler Satışları Durdurdu

Araç satışı yapmaya çalışan oto galericiler kadar aracını değiştirmek isteyen vatandaşlarda bu durumdan şikayetçi. Zira 15 günde satılan bir aracın satışı neredeyse 2 ay gibi bir süreye çıktı. 2 el araçlarda fiyatlar düşerken 0 km araçlardaki artışlar nedeniyle aradaki makas önemli şekilde açılmış durumda.

2. El Araç Satışları ve Fiyatları Düştü

Kullanılmamış araç alımı yapanlar geçtiğimiz ay 900 bin lira seviyelerinde aldığı araca nisan ayında 1 milyon 50 bin lira gibi bir ücret ödemek zorunda kalıyor. Ancak 2015 model bir araç için sektördeki durgunluk nedeniyle 600 bin lira seviyelerinde satışlar söz konusu. Ancak buna rağmen faizler nedeniyle alım neredeyse imkansız hale geldi.

Otomobil satışı yapan esnaf kadar alım yapmak isteyen vatandaşlarda bu konuda şikayetçi. Zira yasal olarak yeni düzenlemeler bekleniyor. Özellikle faizlerin düşürülmesi, vadelerin uzatılması sektörün en önemli istekleri arasında bulunuyor. 0 km araç fiyatları ise güncel olarak bazıları şu şekilde;

  • Dacia Sandero 908 Bin TL – 1 Milyon 113 Bin Lira (opsiyonlar hariç)
  • Dacia Duster 1 milyon 177 bin 900 TL ile 1 milyon 624 Bin TL arasında
  • Dacaia Jogger 1 milyon 116 bin – 1 milyon 180 Bin TL
  • Yeni Renault Clio 942 Bin – 1 milyon 495 Bin TL
  • Renault Tailant 965 Bin TL
  • Renaault Captur 1 milyon 415 bin – 1 milyon 550 Bin TL

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.