ATM’den Dolar Çekilir mi? Yatırılır mı? Hangi Bankamatiklerde Döviz İşlemi Yapılır?

ATM’den Dolar Çekilir mi? Yatırılır mı? Hangi Bankamatiklerde Döviz İşlemi Yapılır?
Yayınlama: 21.03.2024
5
A+
A-

Bankamatikler 7-24 tüketicilere hizmet verirken bankacılık ürünleri arasında yer almasına rağmen ATM’den dolar çekilir mi? Yatırılır mı? Sizlere açıklıyoruz.

Bankamatikler günün 24 saati işlem yapmamıza olanak veren bankacılık ürünlerinin ara yüzüdür. Buradan özellikle sahibi olduğunuz hesabınıza bağlı kartınız ile birçok işlem yapabilmeniz mümkündür. Bu işlemlerden bir tanesi de ATM’den Dolar çekme yatırma. Elbette bu durum her bankamatik için geçerli değildir.

Para dünyası finansal kuruluşların bankacılık ürünleri ağı ile hareket eder. Bu anlamda tüm dünya ülkelerindeki hesaplarınızda bulunan farklı döviz türleri ülkemizde anlaşmalı olan bankaların ATM’lerinden çekilebilmektedir.

Bankamatikten Dolar Yatırma

ATM’den Dolar Çekilir mi? Yatırılır mı?

ATM’den Dolar Çekilir mi? Yatırılır mı?

ATM’den dolar yatırma işlemi için öncelikli olarak o atm’nin döviz işlemlerine açık olması gerekir. Bankalar müşterilerine sunduğu bankamatik hizmetini yöresel şartlara uygun olarak sunuyor. Özellikle turizmin hareketli olduğu, yabancı turistlerin yoğun olduğu bölgelerde döviz işlemine açık olan bankamatiklere yer verirken turistin gelmediği noktalarda bu hizmetten yoksun olarak hareket edilebiliyor. Bu anlamda bankamatikten dolar yatırma işlemi için öncelikli olarak hangi atm’lerde döviz işleminin yapılabildiği sorgulanması gerekir. Bu sayede en çok kullanılan döviz kurlarından birisi olan Dolar yatırma, çekme, TL’ye çevirme işlemleri de bunlar aracılığıyla yapılabilir.

Bankamatikten Dolar Çekme

Bankalar nezdinde bulunan dolar hesabınızdan para çekmek isteyebilirsiniz. Bu durumda çekeceğiniz para dolar kurundan ise mutlaka döviz işlemi yapan bir atm bulmanız gerekir. Fakat TL’ye çevirip çekmek isterseniz bunun için böyle özellikli bir bankamatik bulmanıza gerek yoktur. Hesabınızdan dolar satışı yaparak TL hesabınıza bağlı kartınızdan para çekimini yapabilirsiniz.

ATM’den Dolar Çekilir mi? Yatırılır mı?

ATM’den Dolar Çekilir mi? Yatırılır mı?

Bankamatikten Dolar Bozdurma

Kişiler bazı bölgelerde dolar olarak taşıdığı parasını TL’ye çevirmek istiyor. Dolar bozdurma olarak tanımlanan bu husus özellikle tatil bölgeleri ve kıyı kesimlerde turistler tarafından yapılıyor. Döviz bürolarına ihtiyaç duymadan bankamatiklerden dolar anlık olarak ATM’den yatırılıyor ve TL olarak çekiliyor. Burada Bankamatikten dolar bozdurma işlemini de bu şekilde yapabiliyorsunuz. Bu hizmetin alınmasında atm lerin kartsız işlem menüsünün olması avantaj. Bu sayede bir çok bankacılık hizmetini şifresiz ve kartsız olarak yapabiliyorsunuz.

ATM’den Dolar Çekip yatırma işlemine olanak veren bankalar şu şekilde;

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank
  • TEB
  • Yapı Kredi Bankası
  • İş Bankası
  • İNG Bank
  • HSBC

Nüfus olarak daha yoğun olan bölgelere bazı bankalar mobil bankacılık hizmetleri de getiriyor. Karavan araçlar sayesinde ulaşım sağlayan bu mobil bankalar sayesinde özellikle yabancı turistler anlık olarak kendi ülkelerindeki hesaplardan para çekme ve yatırma işlemlerine de ulaşabiliyor.

Ziraat Bankası ATM Limit Üstü Para Çekme Ücreti

Ziraat Bankası Demir Euro Alır mı? Bozuk Para Alan Bankalar

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.