dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Fatih Karahan Kimdir? Nereli, Yaşı Kaç?

Fatih Karahan Kimdir? Nereli, Yaşı Kaç?

dizeler dizeler - - 3 dk okuma süresi
176 0
Fatih Karahan Kimdir?

Seçim sonrası atanan Hafize Gaye Erkan’ın istifasıyla yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu. Atamaya dair karar Resmi Gazetede yayımlandı.

Merkez Bankası Başkanlığından istifa eden Hafize Gaye Erkan sonrası yeni başkan belli oldu. ABD’den gelen isimlerden olan Fatih Karahan yeni Merkez Bankası Başkanı oldu.

3 Şubat tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre yeni başkan, Hafiye Gaye Erkan gibi ABD’den geldi. Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan boşalan Merkez Bankası başkanlığı koltuğuna yerleşti.

Gaye Erkan’ın istifası sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklama yaptı. Sosyal Medya hesabından yaptığı paylaşımda Fatih Karahan için olağanüstü birikime sahip, uzman. Saygın bir makroekonomist dedi. Üstelik benim tavsiyem doğrultusunda atanacak diye sözlerine ekledi.

Fatih Karahan Kimdir?
Fatih Karahan Kimdir?

Fatih Karahan Kimdir, Biyografisi

Atama sonrası birçok kişinin merak ettiği husus ise Fatih Karahan kimdir oldu. 1982 yılında dünyaya gelen Fatih Karahan 42 yaşındadır. Eskişehir’lidir. Karahan 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesinden mezun oldu. Burada Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümünü başarı ile bitirdi. 2012 yılında ise ABD’nin Pennsylvania Üniversitesinde Ekonomi üzerine yüksek lisans yaptı. Yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı.

Fatih Karahan kariyerinde ilk çalışma adresi New York Merkez Bankası oldu. Burada 2012 yılında ekonomist olarak göreve başladı. 2022 yılına kadar burada İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı olarak görev yaptı. Aynı zamanda para politikası danışmanıydı.

Fatih Karahan Kimdir?
Fatih Karahan Kimdir?

Fatih Karahan New York Merkez Bankasındaki görevlerinin yanı sıra öğretim görevlisi olarak çalıştı. New York Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi onun öğretim görevlisi olarak kendisini gösterdiği yerler oldu. 2022 yılında ise Amazon’da kariyerine kıdemli ekonomist olarak devam etti. Sonrasında ise Başekonomist oldu.

Fatih Karahan Hafize Gaye Erkan gibi ABD’de yurda dönerek 28 Temmuz 2023 tarihinde Merkez Bankası Başkan Yardımcısı oldu. Gaye Erkanın istifası sonrası ise Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 3 Şubat 2024 tarihinde yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

Settar Tanrıöğen Kimdir, Nereli, Yaşı Kaç?

Zeynep İnanoğlu Kimdir?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir