dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kimdir
  4. »
  5. Zeynep İnanoğlu Kimdir?

Zeynep İnanoğlu Kimdir?

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
100 0
Zeynep İnanoğlu Kimdir?

Ekranlara ve medyaya ismi çok yansımasa da birçok kesim tarafından merak edilen Zeynep İnanoğlu kimdir?

Zeynep İnanoğlu, Türk sinema tarihine isimlerini altın harflerle yazdıran Gülşen Bubikoğlu  ve yönetmen Türker İnanoğlu ’nun kızıdır. 28 Aralık 1977 yılında dünyaya gelen Zeynep bugün 47 yaşındadır. Türker İnanoğlu’nun ilk eşi Filiz Akın’dan dünyaya gelen İlker isminde bir üvey kardeşi bulunmaktadır. Ünlü simaların kızı olması dışında çok önemli araştırmaları ve çalışmaları olan Zeynep İnanoğlu kimdir içeriğimizde yer almaktadır.

Zeynep İnanoğlu Kimdir Ne İş Yapar?

1995 yılında Koç Lisesini bitiren Zeynep İnanoğlu eğitim için ABD’nin yolunu tutmuştur. Harward Üniversitesinde Elektrik, Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği eğitimini almıştır. Buradaki eğitimini 1999 yılında tamamladıktan sonra Speech & Mobility Group ile MIT Medila Lab.’da araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Zeynep İnanoğlu çalışmalarına ABD’de devam etti. Washington’da Microstrategy INC şirketinde çalıştı. Bu şirket bilgisayar ile teknoloji ürünleri üretiyordu. Daha sonra kariyerine İngiltere’de devam etti. Burada Cambridge Üniversitesinde yüksel lisans yaptı. Sonrasında ise araştırma görevlisi olarak birçok hususta araştırmalara katıldı. Devamında ise burada doktorasını yaparak 2007 yılında mezun oldu. Doktora ile ses getiren araştırma konusu ise yapay zeka ile ses sentezleme oldu.

Zeynep İnanoğlu Kimdir?
Zeynep İnanoğlu Kimdir?

Yapay zeka sayesinde çıkan sesleri farklı duygulara dönüştürme ile doktorasını gerçekleştiren Zeynep İnanoğlu burada 250 sayfalık bir tez hazırladı. Bu tezinde ise 30 sayfaya varan makaleler bulunuyordu. Bu sayede teknoloji dünyasının  kalbinin attığı prestijli yayınlara sahip Speech Communication dergisinde birçok makalesi yayınlandı.

2007 yılında doktorasını bitiren İnanoğlu Phonetic Arts ’da ortak ve mühendis oldu. Buradaki çalışmaları yine yapay zeka üzerine oldu. Zira buradaki ekipleriyle birlikte yapay konuşma, bilgisayarlardan ses tanıma, dönüştürme gibi ileri seviye çalışmaları gerçekleştirdi. Bu sayede ABD’de ses tanıma üzerine 3 patent sahibi oldu.

2009 yılında İngiltere’deki kariyerini sonlandıran İnanoğlu Türkiye’ye döndü. Ancak çalışmalarına Phonetic Arts’ta devam etti. Buradaki çalışmaları Google’ın gözünden kaçmadı. Zira bu çalışmaları elde etmek için Google Phonetic Arts’ı  takvimler 2010’u gösterdiğinde satın aldı.

Zeynep İnanoğlu Kimdir?
Zeynep İnanoğlu Kimdir?

Zeynep İnanoğlu Nerede Çalışıyor?

Bir çok kişi Zeynep İnanoğlu şu an nerede çalışıyor merak etmektedir. Kendisi 2010 yılından itibaren Türkiye Google’da çalışmaya başladı. Ancak görevi nedeniyle Londra’ya gitmek zorunda kaldı. Burada 4 yıl görev yaptı. İnanoğlu özellikle Choreme ara yüzünün Türkiye’de en çok kullanılan 3. Browser olmasında önemli rollere sahiptir.

Elektrik, Bilgisayar Teknolojileri Mühendisi olan Zeynep İnanoğlu 2014 yılından itibaren Doğan TV’ye geçti. Kariyerinde önemli çalışmalar yapmasına rağmen halen Cambridge Üniversitesinde Bilgisayar dili üzerine master yapmaktadır. Kendisi cep telefonlarından sesli komutlar ile yazılım geliştirdi.

Zeynep İnanoğlu 2011 yılında gazeteci Cüneyt Özdemir ile evlendi. 2012 yılında oğulları Ali Mavi dünyaya geldi.

Ceyda Düvenci Kimdir?

Melisa Aslı Pamuk Kimdir?

Funda Eryiğit Kimdir

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir