dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hürrem Sultan Mezarı Nerede?

Hürrem Sultan Mezarı Nerede?

dizeler dizeler - - 3 dk okuma süresi
214 0
Hürrem Sultan Mezarı Nerede?

Osmanlı İmparatorluğunun en ihtişamlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan mezarı nerede? Merak edilen hususlardandır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olarak bilinen Hürrem Sultan’ın asıl ismi Roxelana’dır. 16. Yüzyılda yaşam süren Hürrem 15 Nisan 1558 tarihinde vefat etmiştir. İstanbul’a defnedilen Hürrem Sultan mezarı aynı zamanda sık ziyaret edilen bir yerdir.

Hürrem Sultan Mezarı Nerede, Kim Yaptırdı?

Tarihte yeri derin olmasına rağmen özellikle dizisinin çekilmesinin ardından daha çok ünlenen Hürrem Sultan ın mezarı İstanbul’dadır. Süleymaniye Camii içerisinde yer alan komplekste bulunan mezarı ziyaret edilenler ve dua edenlerle dolar. Osmanlı’nın 10 padişahi Kanuninin yaptırdığı mezar türbe içindedir. Süleymaniye Camii Osmanlının önemli eserlerindir. Zira İstanbul için mimari özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple Hürrem gibi önemli kişilerin mezarları da burada yer almaktadır.

Hürrem Sultan Mezarı Nerede?
Hürrem Sultan Mezarı Nerede?

Hürrem sultan ın mezarı nerede olduğunu merak edenler tarihte adının çok geçmesi iledir. İstanbul Süleymaniye Camii Kompleksi içindeki türbede bulunan mezarı ziyaretçilerin akın ettiği yerlerdendir. Fatih ilçesinde bulunan Süleymaniye Camii çok ziyaretçi alan bir yerdir. Buraya gelenlerr doğal olarak Hürrem sultanın türbesini de ziyaret etmektedir.

Süleymaniye Camii

Osmanlı İmparatorluğunun 10. Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Yapılışına başlanması 1550 yılına denk gelir. Yaklaşık 7 yıl yapımı sürmüştür. Caminin tasarımı ünlü mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Klasik bir Osmanlı camii kültürünü taşımaktadır. Kompleks olarak tasarlanmıştır ve içerisinde sadece camii yoktur. Burada;

  • Medrese
  • Kütüphane
  • Hastane
  • Hamam
  • Türbeler

Bulunmaktadır. Camii avlusunda Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın mezarı bulunmaktadır. Aynı zamanda Kanuninin mezarı burada yer almaktadır.

Hürrem Sultan Mezarı Nerede?
Hürrem Sultan Mezarı Nerede?

Mimar Sinan’ın tasarladığı cami İstanbul’un adeta simgesidir. Şehrin tarihini ve kültürel dokusunu yansıtmaktadır. Zira buraya gelenler hem mimari güzelliği hem tarihi önemi ile gelmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir