dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İnsan Hayatını Uzatan  Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?

İnsan Hayatını Uzatan  Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?

dizeler dizeler - - 5 dk okuma süresi
189 0
İnsan Hayatını Uzatan Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?

Kişisel olarak derinden bir temizlik için en önemli araçlardan biri olan sabunun icadı ve sabun nasıl yapılır araştırılma konusudurAncak sabun icadı ile ilgili olarak tam bir bilgi yoktur.

Kişisel temizlikte en önemli hususlardan olan sabun aynı zamanda insan hayatının süresini uzatmaktadır. En azından araştırmalar bu konuda açıklamalara bağlanmıştır. Ancak sabun ne zaman icat edildi bir bilgi yoktur. Lakin binlerce yıldır insanoğlu temizlik açısından farklı maddeler üretmiştir. Yaşam bu sayede kolaylaşırken sağlık açısından da tedbir olarak kullanılmaya çalışılmıştır.

Sabunu  İlk Kimler Kullandı?

Sabun ilk kez Mezopotamya’da kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur. Bugünkü Irak’ta arkeolojik kazılarda sabunun kullanıldığına dair kanıtlar ortaya konulmuştur. O dönem Mezopotamyalılar yağ, kül ve suyun karışımından bir temizlik maddesi yaparak sabun olarak kullandıklarına dair emareler bulunmaktadır.

İnsan Hayatını Uzatan Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?
İnsan Hayatını Uzatan Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?

Temizlik açısından sabun özellikle Roma döneminde kullanılması yaygınlaşmıştır. Romalılar temizlik dışında özellikle sağlık açısından da bu maddeleri kullanmışlardır. Sürekli kullanım ile faydalı olduğu ortaya çıkan sabun giderek geliştirilmiştir.

İslam medeniyeti ile arap dünyasında da sabun özellikle arap sabunu ile ön plana çıkmıştır. Hammaddesinin geliştirilerek zeytin yağı ile üretilmesi sabunun icadını geliştirmiştir. Sabunun üretimi sonrasında ticaretinin de yaygınlaştırılması kullanımı artırırken dünya genelinde ön plana çıkmıştır.

İnsan Hayatını Uzatan Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?
İnsan Hayatını Uzatan Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun Avrupa’da özellikle orta çağ döneminde varlıklı aileler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Hammaddesi ile lüks kabul edilmiştir. Özellikle zeytinyağı gibi katkı malzemelerinin kullanılması ile ayrı sınıflarda ortaya çıkmıştır.

Sabun binlerce yıldır farklı kültürlerde farklı olarak kullanılmıştır. Günümüzde halen kullanılan sabun daha çok kimyasal olarak geliştirilmiştir. Ancak organik olarak üretilen sabunlar insan sağlığı açısından önemli olmaktadır.

Sabun Nasıl Yapılır?

Gündelik hayatta sürekli kullandığımız sabun evde nasıl yapılır araştırma konularından biridir. Hediyelik ürün olarak çok alınan sabun aynı zamanda keyifli bir sanatsal hobi olarak görülebilir. Bu anlamda sabun yapımında malzemeler şunlardır;

İnsan Hayatını Uzatan Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?
İnsan Hayatını Uzatan Sabunun İcadı – Sabun Nasıl Yapılır?
  • 1 su bardağı su yada süt
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ ( zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı)
  • Renklendirice ev esansiyel yağlar
  • 1 bar temel sabun malzemesi
  • Sabun yapımı için kalıp

Sabun Nasıl yapılır?

Kişisel olarak sabun yapımında malzemelerinizi geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte sabun nasıl yapılır kısaca açıklayalım.

1 bar sabunu temel olarak rendeleyin, küçük parçalar bölün ve eritin. Sonrasında bir tencerede su yada süt ile birlikte karıştırarak küçük ateşte eritin. Karıştırma sayesinde bir homojenlik elde edin. Sonrasında belirlediğiniz sıvı yağı ekleyin. Bu yağ cildin nemlenmesine ve yumuşak olmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda renk için içerisine renklendirici katın. Hatta koku ekleyerek bu durumu geliştirebilirsiniz. Özellikle doğal renklendirici seçmeniz önemli olur. Karışım erimiş haldeyken kalıba dökerek soğumaya alın. Silikon kalıplar bu anlamda daha kullanılış olmaktadır.

Sabunun yapılışı bir sanatsal aktivitedir. Bu anlamda sabun yapımında kendi sanatınızı konuşturma imkanınız olabilir.

Hürrem Sultan Mezarı Nerede?

Yaratıcı Butik İsimleri – İşletmeme Nasıl İsim Koymalı?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir