dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Dünyası
  4. »
  5. Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? 2024 Nasıl Hesaplanıyor?

Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? 2024 Nasıl Hesaplanıyor?

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
310 0
Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanıyor?

Askerlik hizmetini doğu bölgesinde öğretmen olarak yapacaklar öncelikli olarak asker öğretmen maaşı ne kadar sorgusu yapmaktadır. Ayrıntılar içeriğimizde.

Öğretmen mesleğine sahip erkekler askerlik görevini yine öğretmen olarak yapabilmektedir. Hatta görev yerine atandıkları olur. Bu anlamda öğretmen ihtiyacı bu şekilde karşılanmaktadır. Bir öğretmenin haklarından faydalanan yedek subay asker öğretmenler avantajı ile tercih edilen bir vatani görev olarak görülmektedir.

Asker Öğretmen Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

Öğretmen olarak görev yapanlar asker öğretmen olarak atanabilmektedir. Öncelikli olarak acemi birliğine askerlik eğitimine alınmaktadırlar. Sonrasında ise doğu bölgesine atanırlar. Hatta doğu bölgesinde öğretmen olarak görev yaptıkları yerlere dahi atandıkları olmaktadır. Güncel olarak asker öğretmen maaşı 38 bin 867 TL’dir. Hesaplanmasında ise detaylar şu şekildedir;

İstihaklar ( Kazançlar)
Gösterge 471 TL
Taban Aylığı 11.908 TL
Yan Ödeme Aylığı 4.910 TL
Özel Hizmet Tazminatı 7372 TL
Ek Ödeme 4.987 TL
İlave Seyyanen Ödeme 12.147 TL
Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanıyor?
Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanıyor?
Kesintiler
Gelir Vergisi 0
Damga Vergisi -165
GSS Prim -987 TL
MYÖ Sigortası – 1.777 TL
BES 0
İstihak Toplamı 41.798 TL
Kesinti Toplamı 2.930 TL
Ele Geçen Maaş 38.867.30 TL

Asker Öğretmenler Eğitime Hazırlık Ödeneği Ek Ders Ücreti Alır mı?

Şartlarını taşıyan lisans mezunları doğu bölgelerinde asker öğretmen olarak görev yapmaktadır. Bu anlamda öğretmenler gibi derse giren asker öğretmenler ek ders ücreti almaz. Bununla birlikte öğretmenlere eğitim öğretim yılı başında ödenen hazırlık ödeneği yine asker öğretmenlerin alamadığı kalemlerdendir. 9-1 derecesinden maaş alan asker öğretmen diğer öğretmenlere göre daha yüksek maaş almaktadır.

Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanıyor?
Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanıyor?

Asker Öğretmen İlksan Kesintisi

İlkokul öğretmenlerinin sandığı İLKSAN olarak geçmektedir. Bu sandığa aylık yüzde 2 oranında kesintiler uygulanır. Ancak asker öğretmenler sınıf öğretmeni dahi olsa bu kesintiden muaftır. Subay öğretmen maaşı olarak tarif edilen asker öğretmenlerin maaşları yeni göreve başlayan bir öğretmenin derece kademesinden hesaplanmaktadır.

Asker Öğretmen Terhisi

Yedek Subay öğretmen maaşları mevcut memur maaşları gibi Ocak ve Temmuz aylarında zamlı olarak alınmaktadır. Devlet memurlarına yapılan zamlardan etkilenmektedirler. Askerlik görevinin bitmesinin ardından sürekli görev yolluğu alırlar. Görevlerinin bitişinde terhis belgeleri de görevli bulundukları ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünden verilmektedir. Terhis dönemi yaz tatiline geldiği zamanlarda yine MEM aracılığıyla bu belgeler alınmaktadır.

OYAK Kesintisi İadesi Alınıyor mu?

Asker öğretmenlerden ayrıca OYAK kesintileri yapılmaktadır. Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanununa dayandırılarak yapılan bu kesintilerin iadesi mümkün değildir. Askerlik görevini ifa etmesinin ardından yapılan kesintileri almak isteyen asker öğretmenler bulunmaktadır. Bu konuda 2011 yılında sendikalarca yüksek idari kurullarda görülmesi istenmiştir. Ancak yasal yargılama ücretleri ile mağduriyetin artacağı endişesi nedeniyle bu girişim yapılmamıştır.

OYAK kesintisi aylık yüzde 5 olarak yapılmaktadır. Zorunlu olarak üye olan kişilerden kesilen oran ise yüzde 10’dur. Asker öğretmen maaşı hesaplamasına OYAK kesintisi dahil edilmemiştir.

Asker öğretmenler normal diğer öğretmenler gibi tatil günlerini yapmaktadır. Ara tatil, 15 karne tatili ve yaz tatilini yaparken bu süre askerlikten sayılmaktadır.

Günde 1 Diş Sarımsağın Faydası

Stres Kalp Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Maskülen Ne Demek?

Kapının Arkasında Anahtar Kaldı Kapıyı Nasıl Açarım?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir