dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Dünyası
  4. »
  5. Merkez Bankası Faiz Oranı Nasıl Olacak? Dolara Etkisi Ne Olur?

Merkez Bankası Faiz Oranı Nasıl Olacak? Dolara Etkisi Ne Olur?

dizeler dizeler - - 3 dk okuma süresi
233 0
Merkez Bankası Faiz Oranı Nasıl Olacak? Dolara Etkisi Ne Olur?

Küresel ekonomide sürekli güç kaybeden Dolar Türk Lirası karşısında güçlenirken gözler Merkez Bankasının Perşembe günü açıklayacağı faiz oranlarına çevrildi.

Para dünyası faiz oranları ile döviz kurları üzerinden beklentileri gözler önüne seriyor. Tüm gözler Perşembe günü açıklanacak olan Faiz Oranlarında. Merkez Bankasının açıklayacağı oranlar aynı zamanda döviz kurlarına yön verecek.

Perşembe günü Merkez Bankası Kasım ayı faiz oranını açıklayacak. Bu aşamada ekonomi uzmanları faiz oranı artacak mı, sabit mi kalacak yoksa düşürülecek mi sorusuna yanıtlar arıyor. Özellikle finans çevresi faizlerin en üst seviyesine geldiği ve bu durumda frene basılacağını düşünüyor. Ancak son bir aydır sürekli artan dolar kuru ile faiz oranı merak konusu olmaya devam ediyor.

Merkez Bankası Faiz Oranı Dolar TL karşısında Ne Olacak?

Dolar özellikle son bir ayda TL karşısında değer kazandı. Bu anlamda Euro ve İsviçre Frangı ile Sterlin döviz kurları da merkez bankasının alacağı faiz kararı sonrası ne olacağına dair merak konusu oldu.

Merkez Bankası Faiz Oranı Nasıl Olacak? Dolara Etkisi Ne Olur?
Merkez Bankası Faiz Oranı Nasıl Olacak? Dolara Etkisi Ne Olur?

20 Kasım tarihi itibariyle Dolar 28.71 TL ile en üst seviyesini gördü. Euro ise 31,41 TL seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Hafta başı ABD’den gelen faiz kararları ile başladı. Bu anlamda TL karşısında Dolar yükselirken Merkez Bankasının atacağı adım merak konusu. Ekonomistlerin senaryolarında faizin artışında frene basılacağı yönünde yorumlar bulunuyor. Birçok ekonomist ise faizlerin bir kademe daha artırılacağı yönünde beklentisi olduğunu belirtti. Bu durumda faiz oranı sabit tutulması da ihtimaller arasında. Böylelikle Merkez bankası faiz oranı nasıl olacak, Dolar başta olmak üzere deviz kurları üzerindeki etkisi nasıl olacak uzmanların aradığı yanıtların bazıları oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir