dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kaptan Benim Filminin Konusu (La Capitano Plot)

Kaptan Benim Filminin Konusu (La Capitano Plot)

dizeler dizeler - - 4 dk okuma süresi
105 0
Kaptan Benim Filminin Konusu (La Capitano Plot)

Türkiye’de beyaz perdede gösterime giren La Capitano Plot, Türkçe karşılığı olarak Kaptan Benim filminin konusu merak edilen hususlardan.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Matteo Garrone’nin yaptığı etkileyici filmde Avrupa hayalleri kuran iki Senegalli gencin uzun ve zorlu göçmen yolculuğu anlatılıyor. Filmde ilk kez aktörlük yapan biri bulunuyor. Öyle ki bu Tiktok ile yakından takip eden bir müzisyen. Seydou sarr olan bu kişinin güçlü performansı ile film desteklenmiş. Zira Avrupanın göçmen sorununa dokunuyor. Coğrafi zorluklar ile yaşam koşullarının duygusal yönleri ile tünelin ucunu görmek amaç edinirken zorlukların haritası çıkarılıyor.

Filmin süresi 2 saat 2 dakika. Senaristi Matteo Garrone aynı zamanda yönetmenliğini yapıyor. Oyuncular ise Seydou Sarr, Moustapha Falla, Issaka Sawadogo

Kaptan Benim Filminin Konusu

Kaptan Benim Filminin Konusu (La Capitano Plot)
Kaptan Benim Filminin Konusu (La Capitano Plot)

La Capitano orijinal ismi ile beyaz perdeye yansıyan filmin Türkçe adı Kaptan Benim bu hafta gösterime giriyor. Avrupa’da göçmenlerin sorunlarına duygusal olarak yaklaşan film Belarus ve Polonya arasındaki sınırda geri itmelerle ilgili sahnelere sahip. Siyah beyaz ve sinematik hikayeden çok daha farklı olarak izleyiciyle bütünleşecek. Fakat filmin sonuna doğru senarist peri masalı yaratıyor.

Kaptan Benim filminin konusu kısaca; babasız bir Afrikalı prensin, kendini gerçekleştirme ve erkekliğe giden yolda bir dizi sınavla karşılaşıp bunların üstesinden nasıl geldiğinin anlatıldığı öyküdür.

Filmde iki karakter Seydou ve Moussa Senegal’den Avrupa’ya gitmek isteyen iki kişidir. Hatta dünyayı keşfedip rap yıldızı olma hayallerine sahiptirler. Ancak yolculukları boyunca serüvenleri ilginç bir objektifle anlatılıyor. Çölün tuzakları, gözaltı merkezleri, denizde yaşadıkları tehlikeler sadece en küçük zorluklar.

Çöl yürüyüşü sırasından yorgunluktan yere yığılan Seydou’ya kadın eli uzanır. Bu el yardımdan çok daha fazlasıdır. Özellikle Seydou’nun Musa’dan ayrıldıktan sonraki arayışına efsanevi bir parlaklık katmaya yetiyor. Seydou’nun Libya’nın çöl kasabası Sabha’da yüzlerce başka göçmenle birlikte atıldığı toplanma merkezi, işkence odaları ve köle müzayedeleriyle filmde anlatılsa da son derece gerçektir

Paolo Carnera’nın rengarenk fotoğrafları, en karanlık anlarında bile umutla iç içe geçmiş bir hikayenin sıcaklığını vurguluyor. İnsanların her gün öldüğü bu yerlerde, çöl yamaçlarında, inişli çıkışlı kum tepelerinde, hatta on altı yaşında bir çocuğun bir tekne dolusu ruhu yanlarından geçerken geceleyin parıldayan Libya açıklarındaki petrol platformlarında bile muhteşem bir güzellik var.

Dr. Sadık Ahmet Kimdir?

No Way Up Çıkış Yok Filminin Konusu

Hayvan Krallığı Filmi Konusu

Kardeş Takımı Filmi Konusu 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir