dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Dünyası
  4. »
  5. Askere Gidenlerin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Askere Gidenlerin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

dizeler dizeler - - 9 dk okuma süresi
119 0

Vatani görevini yapmak üzere askere gideceklerin endişelendikleri hususlardan biri kredi ve kredi kartı borcu ne olur sorusunun yanıtıdır.

Özellikle son dönemde sayısı ve dolayısıyla kullanımı artan kredi kartları askerlik öncesi de tahsis ediliyor ki, burada oluşan borçlar asker adaylarını endişelendiren. Askere gideceklerin ya da askere giden kişilerin kredi kartı borcu ne olur? Yasal olarak bu göreve gidenlere ayrıcalık bulunuyor mu, kredi ve kart borcu dondurulur mu,  erteleme söz konusu mu gibi soruların ana kaynağı vatani görevini yapacaklarda oluşabiliyor.

 Askere giden kişileri karşılarında bir yıl boyunca yapacakları vatani görevleri bekliyor. Bu süre zarfından ev geçindiren, maddi durumu yetersiz olan birçok vatan evladı bulunuyor. Bunlarla birlikte banka borçları da cabası. Özellikle herkesin sahibi olduğu kredi kartı borçları endişelendiriyor ki, bu borcu erteleme diğer bir deyişle dondurma çabası içerisine girebiliyor. Nitekim bankaların vermiş olduğu bu kartların borçlarını erteleme ya da dondurma gibi bir hizmeti bulunmuyor. Dahası bununla ilgili olarak devletin de yasal bir çalışması söz konusu değil. Çünkü banka borçları vadeli ödemeler. Bu ödemelerinde vadesi geldiği zaman ifası şarttır. Ödenmediği takdirde de icra ve haciz söz konusu olduğu için asker ailesini tedirgin ediyor. Bunun için vatani görev öncesi bütün banka borçlarının kapatılması gerekiyor. Aksi takdirde borçlardan dolayı yaşanabilecekler için hazırladığımız ödenmeyen banka borçları ne olur başlıklı yazımızda belirttiğimiz hususlar başınıza gelecektir.

Okunmalı En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Para desteği sağlayan finans kuruluşları hiçbir şekilde sizin kredi ve kredi kartı borçlarınızı erteleme, dondurma gibi bir hizmet vermez. Bu borçlar ödenmediği sürece devam eden bir süreç içerisindedir ve ödenmediği süre için faiz işlediği gibi yasal takip, hacizlik olma durumu söz konusu olacaktır.

Kredi Erteleme Söz Konusu mu?

Bankalar mevcut kredi ihtiyaçlarının karşılanması için farklı kampanyalar düzenleyebiliyor. Bu kampanyalar ise 3 ve 6 ay ertelemeli krediler olarak karşımıza çıkıyor. Yani bugün kredi alırsanız altı ay sonra ödemeye başlarsınız. Bu alacağınız hizmet için size uygulanan faiz tutarı elbette daha farklı ve yüksek olabiliyor. Fakat mevcut kredi kartı borcunuzu kapatıp sizi altı ay boyunca rahatlatacak bir ertelemeli kredi almanız halinde bu durumu bir süre daha ötelemiş oluyorsunuz.

Okunmalı Eski Defter Kitap Kağıt Kilosu Ne Kadar?

Kredi Kartı Borcunuzu Taksitlendirebilirsiniz.

Kredi kartınıza olan toplu borç tutarını vadelendirerek ödeme imkanı diğer hizmetlerden birisi. Toplu ödeme yapmak yerine kartınız üzerinden peşin faiz ödemesi uygulamasından yararlanarak borcunuzu 12 aya kadar taksitlendirebiliyorsunuz. Bu durum tüm bankalarda mevcuttur. Bu nedenle istediğiniz kredi kartı için başvuru yapabiliyorsunuz. Bu başvuru için ATM, banka şubesi kullanılabilir. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız buradan da kredi kartları sayfasından girdikten sonra ödeme tutarını taksitlendirme başvurusu yapıyorsunuz. Banka bu başvuru ile dijital ortamda başvurunuzu sonuçlandırarak size taksitlendirme uyguluyor. Fakat bunun için peşin faiz tutarının hesabınızda olması gerekir ve hesap ekstresinin kesilmiş olması gerekecektir. Burada ödeyeceğiniz asgari tutar sonrasında kalan tutar için taksitlendirme yapılıyor.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı?

Bankaların sizlere tahsis etmiş olduğu kartlarınızın borcunu ödediğiniz ve limitleri olduğu sürece kullanmanıza engel bir husus yoktur. Nasıl cebinizdeki parayı bulundurarak harcama yapabiliyorsanız askerde olduğunuz süre içinde harcamalarınızı yapabiliyorsunuz. Buna engel bir mevzuat bulunmadığı gibi askerlik mesleğinde de yasak söz konusu değil.

Askere Gidenlere Yapılan Yardımlar

Askerlik için önünüzde borçlarınızı ödemek için engel bulunuyor olabilir. Bunun için maddi durumunuz elvermiyorsa yapacağınız işlemlerden birisi sosyal yardımlara başvurmaktır. Bu yardımlar özellikle Başbakanlığa bağlı vakıflarca verilirken aynı zamanda belediyeler tarafından da sağlanabiliyor. Asker çocuklarına yardım, asker ailesine yardım gibi başlıklar altında Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflar maddi durumu elverişsiz olan asker ve asker ailelerine gerekli maddi desteği de sağlayabiliyor. Özellikle askerin ailesi bu süre zarfında yaşamını idame ettirecek maddi desteği de bu sayede alabiliyor. Bu nedenle durumunuz ile ilgili olarak ikametinizin bulunduğu vakfa giderek başvuru yapmanız mümkün. Bu başvuruyu siz yapabilirken aynı zamanda asker ailesi yada çocukları da yapabiliyor. Bu başvuru için askerde olmanız da engel değil.

Okunmalı Ziraat Bankası FAST İptali Nasıl Yapılır?

Asker ailesi ve çocuklarına aylık 275 lira gibi bir destek söz konusu. Bu destek iki ayda bir 550 TL olarak ta ödenebiliyor. Fakat Vakıflarda yardım prosedürü farklı işliyor. Çünkü yapacağınız başvuru neticesinde ihtiyacınız olan farklı limitlerin tahsisi söz konusu olabiliyor. Sosyal devlet anlayışını en cömert haliyle vatandaşlarına sunan devlet bu anlamda ihtiyacınıza konu olan husus için maddi desteklerde de bulunabiliyor. Zira bazı durumlarda ev yapımları gibi desteklerde söz konusu olabiliyor. Bu nedenle başvurunuzu yapmanızda fayda olacaktır.

Askerlik Şubeleri Kredi Borcunu Öder mi?

Bazı mecralarda askeri kredi kartı borcunun Askerlik Şubelerince ödenebildiği gibi hususlar yer alıyor. Bu hususlar tamamen hayal ürünüdür. Kişi kendisine ait borcun ödenmesi için her türlü kurum ve kuruluşa başvurabilir. Fakat Askerlik şubeleri bu kuruluşlar arasında yer almaz. Türkiye de vatandaşlara yardım konusunda söz sahibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarındadır. Bu nedenle yapılacak yardımların ana adresi buralardır. Bununla birlikte Belediye Sosyal Yardımları da bulunuyor. Fakat her belediye bu yardımları yapmıyor. Başvurunuz ile belediye durumunuzu değerlendirip sizlere maddi ve fiziki olarak yiyecek gibi gıda ürünleri yardımında da bulunabilir.

Banka Borcum Var Ödeyemiyorum, Ama Askerdeyim.

Borcunuzu ödeyemediğiniz ve askerde olduğunuz süre için banka borçlarınızda sizin muhatabınız bankalardır. Bankalar ile görüşme yapmanız gerekir. Bu görüşmelerde yapılandırma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kredi kartı yapılandırmada en uzun vade başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi mevcut borçlarınızı uzun vadelere bölerek yapılandırma yapmanız da mümkün. Bu da değerlendirebileceğiniz alternatifler arasında.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir