dizeler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Trafik Cezalarında İndirim İçin Erken Ödemesi Süresi 1 Ay’a Çıkarıldı

Trafik Cezalarında İndirim İçin Erken Ödemesi Süresi 1 Ay’a Çıkarıldı

dizeler dizeler - - 3 dk okuma süresi
191 0
Trafik Cezalarında İndirim İçin Erken Ödemesi 1 Ay’a Çıkarıldı

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre Trafik İdari Para Cezasının ödenmesinde indirim uygulaması için süre uzatıldı. Yönetmeliğe göre dörtte bir hükmü % 25 olarak değiştirildi.

Trafik cezalarında yüzde 25 indirim uygulanabilmesi için 15 günlük sürede değişikliğe gidildi. 2011 Nisan ayında yapılan düzenleme ile trafik cezasının tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde dörtte bir oranında yapılan indirim uygulanmıştı. Ancak 31 Ocak 2024 tarihinde yayınlanan 32446 sayılı Resmi Gazete ile bu süre değişti. Trafik İdari Para Cezası Karar tutanakları düzenlenmesinde, tahsili ve takibinde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayınlandı.

Trafik Cezası İndiriminde Süre 1 Ay Oldu

Yeni yönetmeliğe göre yasanın 14. Maddesinin 4. Fıkrasında yer alan onbeş gün ibaresi bir ay olacak şekilde dörtte bir ibaresi ise % 25 olacak şeklinde değiştirildi.

Trafik Cezalarında İndirim İçin Erken Ödemesi 1 Ay’a Çıkarıldı
Trafik Cezalarında İndirim İçin Erken Ödemesi 1 Ay’a Çıkarıldı

Ayrıca Trafik İdari cezalarının yürütülmesinde idare olarak İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının birlikte yürütüleceği hükmü getirildi.

Trafik Cezası Süresinde Ödenmezse Faizi Ne Olur?

Trafik cezasının ödenmesinde indirimden faydalanmak isteyen kullanıcılar bundan itibaren bir ay içinde öderse % 25 indirimli olarak ödeyecek. Bu süre içerisinde ödenmeyen cezalarda ise her ay için % 5 faiz uygulanacak. Faiz uygulamasında ise ay içerisindeki kesirli süreler tam ay olarak hesaplanacak.

Trafik cezaları internet üzerinden interaktif vergi dairesinden, vergi dairelerinden, banka şubelerinden ve internet bankacılığı ile mobil bankacılık üzerinden ödenebiliyor. Tutanak tebliği ile  birlikte sisteme yansımayan trafik cezaları ise beyana göre ödeniyor. Ancak ödemede bir yanlışlık olmaması ve mağduriyet yaşanmaması için Tutanak seri numarasının doğru girilmesi önemli.

Elektronik Para Kuruluşu Kararı Resmi Gazetede Yayımlandı.

Askere Gidenlerin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

2024 Muhtar Harçları Antalya’da Ne Kadar?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir